• Թուրքիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը՝ Ադրբեջանի դերի մասին աշխարհում և տարածաշրջանում
Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՓԿ) պետությունների ղեկավարների խորհրդի 12-րդ գագաթնաժողովը ցույց տվեց՝ Ադրբեջանի առաջատար դերը կազմակերպության շրջանակներում։
Այս մասին Report-ին հայտարարել է՝ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ և Անկարայի դիվանագիտական խորհրդի անդամ, դեսպան Մեթին Քըլըչը։
Նշելով, որ Ադրբեջանը կարևոր տարանցիկ կետ է հանդիսանում՝ Կենտրոնական Ասիայից մինչև Անադոլու, դեսպանը գնահատել է նրա դերը տարածաշրջանում և աշխարհում.
«Զանգեզուրի միջանցքի կարևորությունը անհերքելի է։ Գագաթնաժողովում նաև նշվել է, որ Չինաստանից մինչև Ղազախստան, իսկ այնտեղից՝ Ադրբեջան և Թուրքիա ձգվող Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղին կամ Միջին միջանցքը մեծ նշանակություն ունի»։
Դիվանագետը հատուկ ընդգծել է, որ Ադրբեջանը խաղաղության կողմնակից է՝ հատուկ ուշադրություն հրավիրելով անվտանգության և ռազմական հարցերի վրա. «Սա ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը անկախ քաղաքականություն է վարում տարածաշրջանում»։ Թուրքական պետությունների միջև համագործակցության հաստատումը, զորավարժությունների անցկացումը, կիբերանվտանգության ոլորտում աշխատանքը և, վերջապես, այս ոլորտներում կոլեկտիվ պայմանագրի ստորագրումը մեծ նշանակություն ունի»։
Հիշեցնենք, որ ԹՊԿ պետությունների ղեկավարների խորհրդի 12-րդ գագաթնաժողովը անցկացվել է հոկտեմբերի 7-ին՝ Գաբալայում։

• Представитель МИД Турции о роли Азербайджана в мире и регионе
12-й Саммит Совета глав государств Организации тюркских государств (ОТГ) доказал, что Азербайджан лидирует в этой организации.
Об этом Report заявил представитель Министерства иностранных дел Турции, член правления Дипломатического совета Анкары посол Метин Кылыч.
Отметив, что Азербайджан является важным транзитным пунктом от Центральной Азии до Анадолу, посол оценил его роль в регионе и мире:
«Значение Зангезурского коридора неоспоримо. На саммите также было отмечено, что Транскаспийский международный транспортный маршрут или Средний коридор, простирающийся от Китая до Казахстана, а оттуда в Азербайджан и Турцию, имеет огромное значение».
Дипломат особо отметил, что Азербайджан является сторонником мира, уделяя особое внимание вопросам безопасности и военным вопросам: «Это показывает, что Азербайджан проводит независимую политику в регионе. Большое значение имеет установление сотрудничества между тюркскими государствами, проведение военных учений, деятельность в сфере кибербезопасности и, наконец, подписание коллективного соглашения в перечисленных областях».