10 0Հոկտեմբերի 2025 - 11:56
ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների նեղ կազմով նիստում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը անդրադարձել է՝ հումանիտար համագործակցության ամրապնդման հարցերին և պատմել է Լաչինի զարգացման մասին։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ պետության ղեկավարը նշել է. «Այսօրվա նիստում ես կցանկանայի անդրադառնալ հումանիտար համագործակցության ամրապնդման հարցերին։ Շնորհակալություն եմ հայտնում ԱՊՀ պետությունների ղեկավարներին՝ Ադրբեջանի Արևելյան Զանգեզուրի տարածաղրջանի Լաչին քաղաքի՝ այս տարի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքի թեկնածությանը աջակցելու համար»։
Նշելով, որ այս տարվա հունիսին Լաչինում կայացել է՝ «ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքի տարվա» բացման արարողությունը, Իլհամ Ալիևը նշել է, որ արարողության ղրջանակներում տեղեկատվություն է ներկայացվել՝ այս հնագույն ադրբեջանական հողի պատմության և մշակութային ժառանգության մասին «Միջոցառման հյուրերը անձամբ ականատես են եղել Լաչինի արագ վերածննդին՝ 30-ամյա հայկական օկուպացիայից ազատագրվելուց հետո», - հավելել է պետության ղեկավարը։
10:56
Հոկտեմբերի 10-ին Դուշանբեում կայացել է՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի դեմ առ դեմ հանդիպումը։

10 Октября 2025 - 11:32
Президент Азербайджана Ильхам Алиев на заседании Совета глав государств СНГ в узком составе коснулся вопросов укрепления сотрудничества в гуманитарной сфере и рассказал о развитии Лачина.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава государства отметил: «На сегодняшнем заседании хотел бы затронуть вопросы укрепления сотрудничества в гуманитарной сфере. Выражаю благодарность главам государств СНГ за поддержку кандидатуры города Лачин Восточно-Зангезурского региона Азербайджана в качестве культурной столицы СНГ в этом году».
Подчеркнув, что в июне этого года в Лачине состоялась церемония открытия «Года культурной столицы СНГ», Президент Ильхам Алиев сказал, что в ходе нее была представлена информация об истории, культурном наследии этой древней азербайджанской земли. «Гости мероприятия воочию убедились в стремительном возрождения Лачина после освобождения от 30-летней оккупации Арменией», - добавил глава государства.
10:32
10 октября в Душанбе состоялась встреча один на один президента Азербайджана Ильхама Алиева с президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном.