• Ադրբեջանն ու Իրանը քննարկել են ռազմական կրթության ոլորտում համագործակցության հեռանկարները
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Պաշտպանության նախարարությունից, Ադրբեջանի ազգային պաշտպանության համալսարանի ռեկտոր, գեներալ-մայոր Գյունդուզ Աբդուլովը հանդիպել է՝ ուսումնական և կրթական հարցերով փոխռեկտոր, երկրորդ աստիճանի կոնտր-ադմիրալ Ջավադ Դադաշզադեի գլխավորած պատվիրակության հետ։ Հանդիպմանը հյուրերին ներկայացվել են՝ Ադրբեջանի ազգային պաշտպանության համալսարանի ստեղծման պատմության, կրթական համակարգի և նրա գործունեության հիմնական ուղղությունների, ինչպես նաև ադրբեջանական բանակում ռազմական կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների և այս ոլորտում ձեռք բերված նվաճումների մասին։
Այնուհետև իրանական պատվիրակությունը այցելել է Ռազմական կառավարման ինստիտուտ։ Ինստիտուտի ռեկտոր, գնդապետ Էլնուր Ալեսկերլին հյուրերին պատմել է ուսումնական հաստատության աշխատանքի մասին։
Այցի շրջանակներում պատվիրակությունը այցելել է նաև Ջամշիդ Նախչըվանսկիի անվան ռազմական լիցեյ։ Լիցեյի տնօրեն, Հայրենական մեծ պատերազմի հերոս, գնդապետ Անար Միրզոևը հյուրերին ծանոթացրել է՝ այնտեղ կիրառվող կրթական համակարգին։
Հանդիպումների ընթացքում մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել՝ Ադրբեջանի և Իրանի միջև գիտության և կրթության, այդ թվում՝ ռազմական կրթության ոլորտում համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ։

10 Октября 2025 - 09:21
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, ректор Азербайджанского национального университета обороны генерал-майор Гюндюз Абдулов встретился с делегацией во главе с заместителем ректора по учебной и образовательной части контр-адмиралом второго ранга Джавадом Дадашзаде. На встрече гостям была представлена информация об истории создания Азербайджанского национального университета обороны, системе образования и основных направлениях его деятельности, а также о проводимых в азербайджанской армии реформах в области военного образования и достигнутых в этой сфере успехах.
Затем иранская делегация посетила Институт военного управления. Ректор института полковник Эльнур Алескерли подробно рассказал гостям о работе учебного заведения.
В рамках визита делегация посетила Военный лицей имени Джамшида Нахчыванского. Руководитель лицея, герой Отечественной войны полковник Анар Мирзоев ознакомил гостей с применяемой здесь системой обучения.
В ходе проведенных встреч состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества Азербайджана и Ирана в сфере науки и образования, в том числе военного образования.