06 0Հոկտեմբերի 2025 - 16:38
Համաշխարհային քաղաքային ֆորումին (WUF13), որը կանցկացվի Բաքվում 2026 թվականին, կմասնակցի 20 000-ից ավելի հյուր։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին ասել է ՄԱԿ-ի մարդկային բնակավայրերի ծրագրի ղեկավար Աննա Սոավեն՝ ADA համալսարանում Ադրբեջանի քաղաքային զարգացման արշավի շնորհանդեսի ժամանակ։
Նա նշել է, որ WUF13-ը աշխարհի ամենամեծ միջոցառումներից մեկն է. «Սա ամենամեծ միջոցառումն է, որն ամբողջությամբ կենտրոնացած է քաղաքային զարգացման թեմայի վրա։ Հուսով ենք, որ հաջորդ տարի Բաքու կժամանի ավելի քան 20 000 մարդ»։
Նա հավելել է, որ ֆորումից առաջ, որը այսօրվա շնորհանդեսում ուշադրության կենտրոնում էր, նախատեսվում են մի շարք նախաձեռնություններ գործընկերների հետ։
«Այստեղ մենք բացատրեցինք, թե որ շահագրգիռ կողմերի հետ ենք ակնկալում համագործակցել։ «Դա ներառում է կառավարության ներկայացուցիչներին, որոնք պատասխանատու են որոշումների կայացման համար, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, խորհրդարանի անդամներին, երիտասարդությանը, կանանց, քաղաքացիական հասարակությանը, վերլուծական կենտրոններին, բարեգործական կազմակերպություններին, հետազոտական ինստիտուտներին, ակադեմիական կազմակերպություններին և հաշմանդամություն ունեցող անձանց», - նշել է Սոավեն։

06 Октября 2025 - 14:40
На Всемирный форум городского развития (WUF13), который пройдет в Баку в 2026 году, прибудут более 20 тыс. гостей.
Как сообщает Report, об этом заявила журналистам руководитель Программы ООН по населенным пунктам в Азербайджане Анна Соаве во время презентации Азербайджанской кампании городского развития в Университете ADA.
Она отметила, что WUF13 является одним из крупнейших мероприятий в мире: «Это крупнейшее мероприятие, полностью сфокусированное на теме городского развития. Надеемся, что в следующем году в Баку приедут более 20 тыс. человек».
Она добавила, что до Форума планируется ряд инициатив с партнерами, что и было в центре внимания сегодняшней презентации.
«Здесь мы объяснили, с какими заинтересованными сторонами мы ожидаем партнерства. Сюда входят члены правительства, ответственные за принятие решений, органы местного самоуправления, члены парламента, молодежь, женщины, гражданское общество, исследовательские центры, благотворительные организации, научно-исследовательские институты, академия и люди с инвалидностью», — отметила Соаве.