• Բաքվում միջազգային ֆորում է անցկացվել
Բաքվի սլավոնական համալսարանում (ԲՍՀ) ացկացվել է՝ «Կրթության նոր մարտահրավերներ» 6-րդ միջազգային ֆորումը:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են՝ Ադրբեջանի Հանրապետության գիտության և կրթության նախարարության մամուլի ծառայությունից, «Սահմանադրության և ինքնիշխանության տարվան» նվիրված ֆորումը անցկացվել է «Ավելի կիրթ ապագա» կարգախոսով:
Միջոցառման սկզբում, պետական օրհներգի կատարումից հետո, մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են մեր նահատակների հիշատակը:
Ֆորումի մոդերատոր և T-Network հարթակի ղեկավար Ջաֆար Մանսիմին հանդես է եկել բացման խոսքով և պատմել է՝ ֆորումի նպատակների ու կարևորության մասին: Նա նշել է, որ ֆորումի կազմակերպման հիմնական նպատակն է՝ քննարկել կրթության նոր մարտահրավերները, ուշադրություն հրավիրել բոլորի համար որակյալ կրթության, բնավորության և կամքի զարգացման, հուզական և արհեստական բանականության հավասարակշռության հարցերին, ինչպես նաև նպաստել կրթության որակի հետագա բարելավմանը՝ հաշվի առնելով նոր դարաշրջանի կրթական պահանջները:
Ֆորումին մասնակցող, գիտության և կրթության փոխնախարար Իդրիս Իսաևը նշել է, որ այսօրվա գլոբալ մարտահրավերները, ինչպիսիք են նոր տեխնոլոգիաները, արհեստական բանականությունը, թվայնացումը և կլիմայի փոփոխությունը, պահանջում են կրթության նոր մոտեցումների ձևավորում: Փոխնախարարը նշել է, որ մեր երիտասարդությունը պետք է ձեռք բերի նոր գիտելիքներ և հմտություններ՝ այդ մարտահրավերներին համապատասխան: Հենց դրա համար էլ նրանց անհրաժեշտ են թվային հմտություններ, վերլուծական և ճկուն աշխատանք, թիմային աշխատանք, ստեղծագործականություն և 21-րդ դարի այլ հմտություններ:
Անդրադառնալով կրթության կարևոր դերին՝ յուրաքանչյուր պետության տնտեսական հզորության ձևավորման, բնակչության սոցիալական բարեկեցության ապահովման և ազգային ու մշակութային արժեքների պահպանման գործում՝ Իդրիս Իսաևը ընդգծել է, որ զարգանում է այն երկիրը, որը ուշադրություն է դարձնում և հոգ է տանում կրթության մասին, ներդրումներ է կատարում մարդկային կապիտալի մեջ։

06 Октября 2025 - 11:17
В Бакинском славянском университете (БСУ) прошел VI Международный форум «Новые вызовы в образовании».
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе Министерства науки и образования АР, форум, посвященный «Году Конституции и Суверенитета», проводился под девизом «Более образованное будущее».
В начале мероприятия после исполнения государственного гимна участники минутой молчания почтили память наших шехидов.
Модератор форума, руководитель платформы T-Network Джафар Мансими выступил с вступительной речью и рассказал о задачах и важности форума. Он отметил, что основная цель организации форума — обсудить новые вызовы в сфере образования, привлечь внимание к вопросам качественного образования для всех, воспитания характера и воли, баланса эмоционального и искусственного интеллекта, а также внести вклад в дальнейшее повышение качества образования с учётом образовательных требований новой эпохи.
Участвовавший в форуме заместитель министра науки и образования Идрис Исаев отметил, что такие глобальные вызовы, как новые технологии, искусственный интеллект, цифровизация и изменение климата, сегодня требуют формирования новых подходов в образовании. Заместитель министра заявил, что наша молодёжь должна приобретать новые знания и навыки в соответствии с этими вызовами. Именно поэтому от неё требуются цифровые навыки, аналитическая и гибкая работа, умение работать в команде, креативность и другие навыки XXI века.
Коснувшись важной роли образования в формировании экономической мощи каждого государства, обеспечении социального благополучия населения, сохранении национально-культурных ценностей, Идрис Исаев подчеркнул, что развивается та страна, которая уделяет внимание и заботу образованию, инвестирует в человеческий капитал.