06 0Հոկտեմբերի 2025 - 09:12
Հոկտեմբերի 3-ին կայացել է՝ QS 2026 գլոբալ վարկանիշում ընդգրկված ադրբեջանական համալսարանների պարգաևատրնման արարողությունը։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ միջոցառմանը մասնակցել են՝ գիտության և կրթության փոխնախարար Հասան Հասանլին, Գիտության և բարձրագույն կրթության պետական գործակալության տնօրեն Ուլքեր Սաթթարովան, Ադրբեջանի առաջատար համալսարանների ղեկավարությունը և QS տարածաշրջանային տնօրեն Սերգեյ Խրիստոլյուբովը։
Նշենք, որ այս տարվա հունիսին հրապարակված QS 2026 գլոբալ վարկանիշում առաջին անգամ ընդգրկվել է Ադրբեջանի ինը համալսարան։ Այս թիվը եռապատկվել է նախորդ տարվա համեմատ։Ընդ որում, այս վարկանիշում ընդգրկված Ադրբեջանի համալսարանների թիվը երեք անգամ գերազանցում է՝ այս վարկանիշում ընդգրկված Հարավային Կովկասի մյուս երկրների համալսարանների ընդհանուր թիվը։

06 Октября 2025 - 09:12
3 октября состоялась церемония награждения азербайджанских вузов, вошедших в глобальный рейтинг QS 2026.
Как передает Armenia.Az, в мероприятии приняли участие заместитель министра науки и образования Гасан Гасанлы, директор Государственного агентства по науке и высшему образованию Улькер Саттарова, руководство наших ведущих вузов, региональный директор агентства QS Сергей Христолюбов.
Отметим, что в глобальный рейтинг QS 2026, объявленный в июне этого года, впервые вошли 9 университетов из Азербайджана. Этот показатель вырос в 3 раза по сравнению с прошлым годом. При этом количество университетов из Азербайджана, вошедших в указанный рейтинг, в 3 раза превышает общее количество университетов из других стран Южного Кавказа, вошедших в этот рейтинг.