04 0Հոկտեմբերի 2025 - 10:35
Իտալիայում հրատարակվել է՝ «Կովկասյան Ալբանիա՝ կորուսյալ թագավորություն. հետազոտություններ և հայտնագործություններ Ադրբեջանում և Արևելյան Կովկասում» գիրքը։
AZERTAC-ի տվյալներով՝ գրքի հեղինակը Աուգուստո Մասարին է, ով 2017-ից 2021 թվականներին եղել է Ադրբեջանում Իտալիայի դեսպան։ Իտալերեն հրատարակությունը մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրում Կովկասյան Ալբանիայի մասին։ Գիրքը բաղկացած է նախաբանից և 13 գլխից՝ ընդհանուր առմամբ 466 էջ, և ընդգրկում է հարցերի լայն շրջանակ՝ Կովկասյան Ալբանիայի կապերից Հռոմեական կայսրության հետ մինչև հայերի կողմից Ղարաբաղում կատարված վանդալիզմի ակտերը։ Տեքստը ուղեկցվում է 68 նկարազարդ լուսանկարներով։
Այս գիրքը գրելու հիմնական նպատակն է՝ Իտալիայի և մյուս եվրոպական երկրների ընթերցողներին տեղեկատվություն տրամադրել Կովկասյան Ալբանիայի պատմության, հնագիտության, ճարտարապետության և այլ փաստեր այս պետության մասին։
Հրատարակության նախապատրաստմանը ակտիվորեն մասնակցել է՝ Ադրբեջանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԱԳԱԱ) հնագիտության և մարդաբանության ինստիտուտի՝ անտիկ ժամանակաշրջանի և ալբանական հնագիտության բաժնի ղեկավար, պատմության գծով փիլիսոփայության դոկտոր և դոցենտ Նատիգ Ալըշովը: Կազմակերպվել են Ալըշովի և Մասսարիի համատեղ ուղևորություններ դեպի Իսմայիլի, Գաբալա, Օղուզ, Շեքի, Գախ, Զագաթալա, Բալաքյան, Գեդաբեյ և Ղարաբաղ: Այս շրջաններում նրանք այցելել են՝ իր ժամանակին Կովկասյան Ալբանիայի կազմու գտնվող բնակավայրեր, հնագիտական պեղումների վայրեր, տաճարներ, եկեղեցիներ, ալբանական քրիստոնեական ժառանգության վայրեր և ճարտարապետական հուշարձաններ, որտեղ նրանք հավաքել են գրքի համար ընդարձակ տեղեկատվական նյութեր:

04 Октября 2025 - 09:53
В Италии опубликована книга «Кавказская Албания – исчезнувшее царство. Исследования и открытия в Азербайджане и на Восточном Кавказе».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, автор книги – Аугусто Массари, занимавший в 2017–2021 годах пост посла Италии в нашей стране. В издании на итальянском языке приводится подробная информация о государстве Кавказская Албания. Книга состоит из предисловия и 13 глав – всего 466 страниц и охватывает широкий круг вопросов — от связей Кавказской Албании с Римской империей до актов вандализма, совершенных армянами в Карабахе. Текст сопровождается 68 иллюстративными фотографиями.
Основная цель написания книги заключается в донесении до читательской аудитории Италии и других европейских стран сведений об истории, археологии, архитектуре Кавказской Албании и других фактов об этом государстве.
Активное содействие в подготовке издания оказал заведующий отделом античного периода и албанской археологии Института археологии и антропологии Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА), доктор философских наук по истории, доцент Натиг Алышов. Организованы совместные поездки Алышова и Массари в Исмаиллы, Габалу, Огуз, Шеки, Гах, Загаталу, Балакян, Гядабей и Карабах. В этих регионах они посетили поселения, входившие в свое время в состав Кавказской Албании, участки археологических раскопок, храмы, памятники албанского христианского наследия и архитектуры, где собрали обширный информационный материал для книги.