30 Սեպտեմբերի 2025 - 17:54
Ադրբեջանի տիեզերական գործակալությունը՝ «Ազերկոսմոս»-ը, 2025 թվականի հունվար-օգոստոսին արտահանել է 11.6 միլիոն դոլարի արժողությամբ արբանյակային հեռահաղորդակցության ծառայություններ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտնել է՝ Տնտեսական բարեփոխումների և հաղորդակցությունների վերլուծության կենտրոնը (CAERC) իր սեպտեմբերյան «Արտահանման ակնարկում»։
Այս տարվա առաջին ութ ամիսներին «Ազերկոսմոսի» ծառայություններից օգտվել են 41 երկրների ընկերություններ։
2025 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին՝ «Ազերկոսմոս»-ից արբանյակային հեռահաղորդակցության ծառայություններ ներմուծող խոշորագույն երկրների հնգյակում են՝ Մեծ Բրիտանիան (3.1 միլիոն ԱՄՆ դոլար), Լյուքսեմբուրգը (2.3 միլիոն ԱՄՆ դոլար), Նիգերիան (569,500 ԱՄՆ դոլար), Թուրքիան (537,900 ԱՄՆ դոլար) և Շվեդիան (530,400 ԱՄՆ դոլար)։ Այս տարվա օգոստոսին «Ազերկոսմոս»-ը աշխարհի 35 երկիր արտահանել է 1.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի արժողությամբ ծառայություններ։

• Azercosmos экспортировал спутниковые услуги почти на 12 млн долларов
Азербайджанское космическое агентство Azercosmos за январь-август 2025 года экспортировало спутниковые телекоммуникационные услуги на сумму 11,6 млн долларов США.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщает Центр анализа экономических реформ и коммуникаций (ЦАЭРК) в сентябрьском «Обзоре экспорта».
За 8 месяцев текущего года услугами Azercosmos воспользовались компании из 41 страны.
В пятерку крупнейших стран-импортеров спутниковых телекоммуникационных услуг от Azercosmos в январе-августе 2025 года вошли: Великобритания – 3,1 млн долларов США, Люксембург – 2,3 млн долларов США, Нигерия — 569,5 тыс. долларов США, Турция – 537,9 тыс. долларов США, Швеция – 530,4 тыс. долларов США. В августе текущего года Azercosmos экспортировал услуги на сумму 1,5 млн долларов США в 35 стран мира.
Согласно статданным, доходы Azercosmos от экспорта услуг составили 66% его общих доходов. В 2024 году доходы Azercosmos от коммерческой эксплуатации спутников составили 18,5 млн долларов США, что на 6,6% меньше показателя 2023 года.