• Աշխատանքի նախարարություն. Ադրբեջանում սոցիալական բարեփոխումների փաթեթները ներառում են միլիոնավոր քաղաքացիների
24 Սեպտեմբերի 2025 - 14:46
Ադրբեջանը արդյունավետորեն համագործակցում է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) հետ՝ աշխատանքային հարաբերությունների ոլորտում։
Report-ի համաձայն, այս մասին հայտարարել է աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարար Անար Ալիևը՝ «Աշխատանքի փոփոխվող աշխարհում աշխատանքի և զբաղվածության նորարարական ռազմավարություններ. գլոբալ մարտահրավերներ, ազգային լուծումներ» խորագրով միջոցառման բացման ժամանակ։
Նա նշել է, որ գրասենյակը Բաքվում գտնվող՝ ԻՀԿ Աշխատանքի կենտրոնը հաջողությամբ կատարում է անդամ երկրների միջև աշխատանքի, սոցիալական պաշտպանության և մարդկային կապիտալի զարգացման ոլորտներում համակարգելու իր առաքելությունը։
Նախարարը ընդգծել է, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանն իրականացրել է սոցիալական բարեփոխումների հինգ խոշոր փաթեթ, որոնք ընդգրկում են 4 միլիոն քաղաքացիների. «Արդյունքում, այս ընթացքում նվազագույն աշխատավարձը բարձրացել է 3.1 անգամ, իսկ նվազագույն կենսաթոշակը՝ 2.9 անգամ։ Երկրի միջին կենսաթոշակը բարձրացել է 2.6 անգամ, իսկ միջին աշխատավարձը՝ երկու անգամ»։ Սոցիալական նպաստների և կրթաթոշակների ֆինանսավորման համար հատկացված միջոցների չափը ավելացել է հինգ անգամ»։

• Минтруда: Пакеты соцреформ в Азербайджане охватил миллионы граждан
Азербайджан эффективно сотрудничает с Организацией исламского сотрудничества (ОИС) в сфере трудовых отношений.
Как сообщает Report, об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев на открытии мероприятия на тему «Инновационные стратегии труда и занятости в меняющемся мире труда: глобальные вызовы — национальные решения».
Он отметил, что Центр труда ОИС, штаб-квартира которого находится в Баку, успешно выполняет координационную миссию между странами-членами в сфере занятости, социальной защиты и развития человеческого капитала.
Министр подчеркнул, что за последние годы в Азербайджане было реализовано 5 крупных пакетов социальных реформ, которые охватили 4 млн граждан: «В результате за этот период минимальная заработная плата была увеличена в 3,1 раза, минимальная пенсия — в 2,9 раза. По стране наблюдался рост средней пенсии в 2,6 раза и средней заработной платы в 2 раза. Объем средств, выделяемых на финансирование социальных пособий и стипендий, увеличен в 5 раз».