• Բաքվում վիրաբուժական վիրահատության ժամանակ օգտագործվել է ռոբոտ- օգնական
Ադրբեջանում առաջին անգամ լապարոսկոպիկ վիրահատություն է կատարվել ռոբոտ օգնականի միջոցով՝ Ազգային ուռուցքաբանության կենտրոնում։
Ինչպես հայտնում է Report-ը՝ հղում անելով Առողջապահության նախարարությանը, բժշկական հաստատությունում տեղադրվել են չինական Kangduo ընկերության ռոբոտացված սարքավորումները և հաջողությամբ օգտագործվել վիրաբուժական պրակտիկայում։
Վիրահատությունից առաջ բժիշկներն ու բժշկական անձնակազմը մասնագիտացված վերապատրաստում են անցել՝ Չինաստանից և Ղազախստանից հրավիրված մասնագետների ղեկավարությամբ։ Առողջապահության նախարարությունում նշել են, որ ռոբոտացված տեխնոլոգիաների կիրառումը նոր հնարավորություններ է բացում հայրենական բժշկության համար և կարևոր փուլ կդառնա դրա հետագա զարգացման գործում։

25 Сентября 2025 - 12:40
Впервые в Азербайджане в Национальном онкологическом центре проведена лапароскопическая операция с робот-ассистентом.
Как сообщает Report со ссылкой на Минздрав, роботизированное оборудование китайской компании Kangduo было установлено в медицинском учреждении и успешно задействовано в хирургической практике.
Перед проведением операции врачи и медицинский персонал прошли специальное обучение под руководством специалистов, приглашенных из Китая и Казахстана. В Минздраве отметили, что использование роботизированных технологий открывает новые возможности для отечественной медицины и станет важным этапом ее дальнейшего развития.