• Azercosmos-ը կրճատում է հեռահաղորդակցության ծառայությունների արտահանումը. ԹՎԵՐ
Ադրբեջանի Azercosmos տիեզերական գործակալությունը 2025 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին արտահանել է 8.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի արժողությամբ արբանյակային հեռահաղորդակցության ծառայություններ, ինչը 10.5%-ով պակաս է 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Տնտեսական բարեփոխումների և հաղորդակցությունների վերլուծության կենտրոնի հուլիսյան «Արտահանման ակնարկում»։
Այս տարվա առաջին կեսին Azercosmos-ի ծառայություններից օգտվել են 41 երկրների ընկերություններ (2024 թվականի հունվար-հունիս՝ 48 երկիր)։
2025 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Azercosmos-ից արբանյակային հեռահաղորդակցության ծառայություններ ներմուծող առաջատար հինգ երկրներն էին Մեծ Բրիտանիան՝ 2.3 միլիոն ԱՄՆ դոլար, Լյուքսեմբուրգը՝ 1.8 միլիոն ԱՄՆ դոլար, Նիգերիան՝ 436 հազար ԱՄՆ դոլար, Թուրքիան՝ 385.1 հազար ԱՄՆ դոլար, Եգիպտոսը՝ 357.9 հազար ԱՄՆ դոլար։

31 Июля 2025 - 12:20
Азербайджанское космическое агентство Azercosmos за январь-июнь 2025 года экспортировало спутниковые телекоммуникационные услуги на сумму 8,5 млн долларов США, что на 10,5% меньше показателя аналогичного периода 2024 года.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщает Центр анализа экономических реформ и коммуникаций (ЦАЭРК) в июльском «Обзоре экспорта».
За первое полугодие текущего года услугами Azercosmos воспользовались компании из 41 страны (январь-июнь 2024г – 48 стран).
В пятерку крупнейших стран-импортеров спутниковых телекоммуникационных услуг от Azercosmos в январе-июне 2025 года вошли: Великобритания – 2,3 млн долларов США, Люксембург – 1,8 млн долларов США, Нигерия — 436 тыс. долларов США, Турция – 385,1 тыс. долларов США, Египет – 357,9 тыс. долларов США.