08 Մայիսի 2025 - 17:31
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօրվա դատավարության ժամանակ ցուցադրվել է՝ Հայաստանի կողմից Քելբեջարի շրջանի օկուպացման տեսանյութ:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, տեսանյութը սկսվում է Հայաստանի զինված ուժերի դիրքերի մասին զրույցով։ Կադրերում Մոնթե Մելքոնյանը հարցնում է հայ զինվորներին. «Ի՞նչ արեցինք մենք այսօր», «Որտե՞ղ ենք հիմա», «Որտե՞ղ էինք երեկ, ի՞նչ արեցինք»։ Ի պատասխան՝ զինծառայողներից մեկը հայտնում է, որ իրենք գտնվում են Քելբեջարից 20 կիլոմետր հեռավորության վրա։
Տեսանյութում Մոնթե Մելքոնյանը պատմում է, որ նրանք սկսել են շարժվել Ագդերեի արևմուտքից՝ Աղդաբանի ուղղությամբ, և հասել են Քելբեջար։ «Քելբեջարի՝ Հայաստանին միացմամբ, ամբողջ Ղարաբաղը կմիացվի Հայաստանին, շատ ճանապարհներ կբացվեն դեպի Հայաստան։ «Հուսով եմ, որ ազերիները (ադրբեջանցիները՝ խմբ.) կհասկանան և կհաշտվեն այն փաստի հետ, որ ամեն ինչ ավարտված է», - հայտարարում է Մոնթե Մելքոնյանը տեսանյութում։
Կադրերում Մոնթե Մելքոնյանը պատասխանում է այն հարցին, թե արդյոք ադրբեջանցիները լուրջ դիմադրություն ցույց տվեցին. «Այո, գիծը ուժեղ էր։ Մենք այստեղ հասանք՝ փակելով Լաչինի ճանապարհը։ Յուրաքանչյուր հայ պետք է իմանա, որ իր մասնակցությունը այս հարցում չափազանց կարևոր է։ Այս տարածքները կմիացվեն Հայաստանին»։
Մելքոնյանը նաև հայտնում է, որ մարտերի ընթացքում զոհվել է մոտ 70 ադրբեջանցի։ Կադրերում երևում են զոհված ադրբեջանցիների մարմինները։Ցուցադրվում է նաև, թե ինչպես են հայկական զորքերը մտնում Քելբեջար և մոտակա գյուղեր։

• На судебном процессе в Баку продемонстрирован видеоматериал об оккупации Арменией Кяльбаджара
На сегодняшнем судебном процессе в Бакинском военном суде был продемонстрирован видеоматериал об оккупации Арменией Кяльбаджарского района.
Как передаёт АЗЕРТАДЖ, видео начинается с разговора о позициях вооружённых сил Армении. На кадрах Монте Мелконян спрашивает у армянских военных: «Что мы сделали сегодня?», «Где мы сейчас?», «Где мы были вчера, что сделали?». В ответ один из военнослужащих сообщает, что они находятся в 20 километрах от Кяльбаджара.
На видеозаписи Монте Мелконян говорит, что они начали движение с запада Агдере, с агдабанского направления и достигли Кяльбаджара. «С присоединением Кяльбаджара к Армении весь Карабах будет присоединён к Армении, в Армению откроется много дорог. Надеюсь, азеры (азербайджанцы – ред.) поймут и смирятся с тем, что всё кончено», — заявляет на видео Монте Мелконян.
На кадрах Монте Мелконян отвечает на вопрос о том, оказали ли азербайджанцы серьёзное сопротивление: «Да, линия была мощной. Мы прибыли сюда, перекрыв Лачинскую дорогу. Каждый армянин должен понять, что его участие в этом деле крайне важно. Эти территории будут присоединены к Армении».
Далее Мелконян сообщает, что во время боёв было убито около 70 азербайджанцев. На кадрах демонстрируются тела погибших азербайджанцев. Также показано, как армянские войска входят в Кяльбаджар и близлежащие сёла.