08 Մայիսի 2025 - 10:16
Մենք փոխգործակցում ենք Չմիավորման շարժման շրջանակներում։ Ադրբեջանը չորս տարի նախագահել է այս ինստիտուտում և իր արժանի հետքն է թողել։ Այսօր Չմիավորման շարժման՝ որպես ավելի ծանրակշիռ ինստիտուտի գործունեությունը բխում է երկու երկրների շահերից։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Վիետնամի Կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Տո Լամի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Այսօր (մայիսի 7-ին) մենք նաև մտքեր փոխանակեցինք միջազգային իրավունքի գերակայության վերաբերյալ, և այստեղ նույնպես տարաձայնություններ չկան», - նշել է պետության ղեկավարը՝ հավելելով, որ բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն միջազգային իրավունքի շրջանակներում՝ երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքների հիման վրա, և բոլոր վիճելի հարցերը պետք է լուծվեն բանակցությունների ճանապարհով՝ խաղաղ միջոցներով։

Мы взаимодействуем в рамках Движения неприсоединения. Азербайджан председательствовал в этом институте в течение четырех лет и оставил после себя достойный след. Сегодня деятельность Движения неприсоединения как еще более солидного института – в интересах обеих стран.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев в заявлении для прессы с генеральным секретарем Центрального комитета Коммунистической партии Вьетнама То Ламом.
«Сегодня (7 мая) мы в то же время провели обмен мнениями о верховенстве международного права, и здесь также нет никаких разногласий», - отметил глава государства, добавив, что все вопросы должны решаться в рамках международного права, на основе территориальной целостности, суверенитета и неприкосновенности границ стран, а все спорные вопросы должны быть урегулированы путем переговоров, мирными средствами.