07 Մայիսի 2025 - 17:15
Վերջին ժամանակներում երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է, ինչպես նաև փոխադարձ ներդրումները, ինչը վկայում է՝ երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու հետաքրքրության մասին։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին այսօր Բաղդադում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ իր իրաքցի գործընկեր Ֆուադ Հուսեյնի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
«Մեր երկրների ռազմավարական դիրքը և աշխարհագրական մոտիկությունը, վստահ ենք, բարենպաստ պայմաններ են ստեղծում համագործակցության զարգացման համար այնպիսի ոլորտներում՝ ինչպիսիք են էներգետիկան, ենթակառուցվածքները, շինարարությունը, լոգիստիկան, գյուղատնտեսությունը, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաները, զբոսաշրջությունը և այլն: Ոչ վաղուց ստեղծված միջկառավարական հանձնաժողովը կարող է լավ խթան հանդիսանալ՝ համագործակցության հետագա զարգացման համար», - հայտարարել է Ջ. Բայրամովը:

• Байрамов о росте товарооборота между Азербайджаном и Ираком
Рост товарооборота между двумя странами в последнее время возрос, так же как и взаимные инвестиции, что говорит об интересе к развитию экономических отношений между двумя странами.
Как передает Report, об этом сегодня в Багдаде заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на совместной пресс-конференции с иракским коллегой Фуадом Хусейном.
«Стратегическое расположение и географическая близость наших стран, мы уверены, создают благоприятные условия для развития сотрудничества в таких сферах как энергетика, инфраструктура, строительства, логистики, сельского хозяйства, ИКТ, туризма и др. Недавно созданная межправительственная комиссия может стать хорошим катализатором для дальнейшего развития сотрудничества», - заявил Дж.Байрамов.