07 Մայիսի 2025 - 15:18
Իրաք կատարած այցի ընթացքում Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ իր գործընկեր Ֆուադ Հուսեյնին տեղեկացրել է՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, Բայրամովն այս մասին այսօր հայտարարել է՝ Ֆուադ Հուսեյնի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
«Ես պարոն Հուսեյնին տեղեկացրի՝ Ադրբեջանի կողմից տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության վերականգնումից հետո տարածաշրջանում ստեղծված հետկոնֆլիկտային իրավիճակի մասին, մասնավորապես՝ հարյուր հազարավոր նախկին հարկադիր վերաբնակների իրենց հայրենի հողեր վերադարձնելու ջանքերի մասին։ Մենք նաև քննարկեցինք տարածքները ականազերծելու համար ձեռնարկված միջոցները, քանի որ ականների առկայությունը շարունակում է լուրջ խոչընդոտ լինել բնակչության վերադարձի համար», - նշել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարը։
Նա հավելել է, որ զրույցի ընթացքում քննարկվել է՝ Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
«Մենք ընդգծեցինք՝ խաղաղության պայմանագրի տեքստի համաձայնեցման գործում ձեռք բերված առաջընթացի կարևորությունը։ Միևնույն ժամանակ, մնում են չլուծված հարցեր, մասնավորապես՝ Հայաստանի Սահմանադրությունում Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների առկայությունը», - ասաել է Ջեյհուն Բայրամովը։

• Байрамов и Хусейн обсудили предпринимаемые меры по разминированию Карабаха
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках своего визита в Ирак проинформировал коллегу Фуада Хусейна о процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Как передает Report, об этом Байрамов сообщил сегодня на совместной пресс-конференции с Фуадом Хусейном.
«Я проинформировал господина Хусейна о постконфликтной ситуации в регионе после восстановления Азербайджаном своей территориальной целостности и суверенитета, в частности об усилиях по возвращению сотен тысяч бывших вынужденных переселенцев на свои родные земли. Мы также обсудили предпринимаемые меры по разминированию территорий, поскольку наличие мин остается серьезным препятствием для возвращения населения», — отметил глава МИД Азербайджана.
Он добавил, что в ходе беседы обсуждался полный спектр вопросов, связанных с нормализацией отношений между Баку и Ереваном.
«Мы подчеркнули важность достигнутого прогресса по части согласования текста мирного договора. Вместе с тем остаются нерешенные вопросы, в частности — наличие территориальных претензий к Азербайджану в Конституции Армении», — заявил Джейхун Байрамов.