06 Մայիսի 2025 - 17:38
Պորտուգալիայի Ֆարո քաղաքում կայացած Հյուգո Օբերմայերի ընկերության 66-րդ միջազգային համաժողովում՝ Ադրբեջանը ներկայացրել է Ղարաբաղի համալսարանի Ազըխի հնագիտական գտածոների հետազոտման և վերլուծության լաբորատորիայի ղեկավար, ԱԳԱԱ-ի հնագիտության և մարդաբանության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Աժդար Բաբազադեն:
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են Հնագիտության և մարդաբանության ինստիտուտից, գերմանացի մասնագետ Ժոաո Մարեյրոսի հետ համատեղ ներկայացված զեկույցում ներկայացված են՝ Ազըխի քարանձավում 2024 թվականին կատարված հնագիտական պեղումների, պալեոլիթի հուշարձանների մանրադիտակային և տեխնիկական-տիպաբանական վերլուծության, ինչպես նաև Ադրբեջանի գիտական հիմնադրամի կողմից աջակցվող հետազոտական նախագծերի արդյունքները։
Համաժողովի ավարտին Ա. Բաբազադեն առաջարկել է՝ Հյուգո Օբերմայերի ընկերության հաջորդ հանդիպումն անցկացնել Ղարաբաղի համալսարանում։ Այս առաջարկն ընդունվել է։ Այսպիսով, նախատեսվում է առաջիկա տարիներին Ղարաբաղում կազմակերպել հեղինակավոր միջազգային հնագիտական համաժողով։

• В Карабахе пройдет международная археологическая конференция
На 66-й международной конференции Общества Хьюго Обермайера, состоявшейся в португальском городе Фару, Азербайджан представлял заведующий лабораторией исследований и анализа азыхских археологических находок Карабахского университета, старший научный сотрудник Института археологии и антропологии НАНА Аждар Бабазаде.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в Институте археологии и антропологии, в докладе, представленном им совместно с немецким специалистом Жоао Маррейросом, представлены результаты археологических раскопок, проведенных в Азыхской пещере в 2024 году, микроскопического и технико-типологического анализа палеолитических памятников, а также научно-исследовательских проектов, поддержанных Азербайджанским научным фондом.
В конце конференции А. Бабазаде предложил провести следующее заседание Общества Хьюго Обермайера в Карабахском университете. Это предложение было принято. Таким образом, в ближайшие годы планируется организовать в Карабахе престижную международную археологическую конференцию.