02 Մայիսի 2025 - 13:25
Գյուղատնտեսության ոլորտում գործող բոլոր սուբյեկտներին՝ փոքր ընտանեկան տնտեսություններից մինչև խոշոր ագրոպարկեր, աջակցությունը պետության համար ռազմավարական առաջնահերթություն է։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարար Մեջնուն Մամեդովը՝ Բաքվում ընթացող Ագրոբիզնեսի զարգացման IV ֆորումում:
Նա ասել է, որ այս աջակցության կարևոր բաղադրիչներն են՝ սուբսիդիաները, արտոնյալ ֆինանսավորումը, տեխնիկական աջակցությունը և ինստիտուցիոնալ խթանները։
«Պետության սուբսիդավորման քաղաքականության շրջանակներում մենք հետևողականորեն և համակարգված կերպով աջակցություն ենք ցուցաբերում ֆերմերներին։ 2023 թվականին 387,340 ֆերմերներին վճարվել է 352 միլիոն մանաթի սուբսիդիա, իսկ 2024 թվականին՝ 380,704 ֆերմերներին՝ է362.5 միլիոն մանաթի սուբսիդիա։ Սրանք պարզապես թվեր չեն, սա աջակցություն է գյուղերի կյանքին, ընտանիքների բարեկեցությանը և արտադրողականության բարձրացմանը։
Միաժամանակ, պետությունը աջակցություն է ցուցաբերում նաև ֆերմերներին սարքավորումներով և բուծման կենդանիներով ապահովելու ոլորտում։ Անցյալ տարի 6477 միավոր սարքավորումների համար հատկացվել է 83,9 միլիոն մանաթի չափով արտոնյալ ֆինանսավորում, իսկ այս տարի՝ 9107 միավորի համար՝ 80,8 միլիոն մանաթ։ Բացի այդ, 2024 թվականին 5,830 գլուխ ցեղային անասունների համար տրամադրվել է 17.4 միլիոն մանաթի չափով արտոնյալ ֆինանսավորում։ «Այս ֆինանսական խթանները նպատակ ունեն խրախուսել տեղական արտադրությունը և ստեղծել կլիմայական ռիսկերին դիմակայուն ֆերմերային տնտեսություններ», - հավելել է Մ. Մամեդովը։

Поддержка всех субъектов, действующих в сфере сельского хозяйства, — от малых семейных хозяйств до крупных агропарков, является стратегическим приоритетом государства.
Как сообщает Trend, об этом заявил сегодня министр сельского хозяйства Азербайджанской Республики Меджнун Мамедов на IV Форуме по развитию агробизнеса в Баку.
Он сказал, что важными компонентами этой поддержки являются субсидии, льготное финансирование, техническое обеспечение и институциональные стимулы.
«В рамках проводимой государством политики субсидирования мы последовательно и систематически оказываем поддержку фермерам. В 2023 году 387 340 фермерам были выплачены субсидии на сумму 352 миллиона манатов, а в 2024 году 380 704 фермерам — на сумму 362,5 миллиона манатов. Это не просто цифры, это поддержка жизни сел, благополучия семей, роста производительности.
В то же время, в области обеспечения фермеров техникой и племенными животными государство также оказывает поддержку. В прошлом году были выделены льготы на сумму 83,9 миллиона манатов для 6477 единиц техники, а в этом году — 80,8 миллиона манатов для 9107 единиц. Кроме того, в 2024 году были предоставлены льготы в размере 17,4 миллиона манатов для 5830 голов племенного скота. Эти финансовые стимулы направлены как на поощрение местного производства, так и на создание хозяйств, устойчивых к климатическим рискам», — добавил М. Мамедов.