30 Ապրիլի 2025 - 16:11
Ըստ «Report»-ի, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Էլման Նասիրովը՝ մեկնաբանելով Սուգովուշանում մեկնարկած «Նախագահի գավաթ-2025» մրցաշարը։
«Եթե նախկինում մրցաշարին մասնակցում էր ընդամենը 4 երկիր, ապա այսօր դրանց թիվը 20-ից ավելի է։ Մենք հպարտորեն կանգնած ենք մեր հողի վրա, որը ազատագրվել է մեր հերոս զինվորների և նահատակների շնորհիվ։ Այս հողերը 30 տարի գտնվել են հայկական օկուպացիայի տակ, և այժմ այստեղից մենք խաղաղության ուղերձներ ենք հղում ամբողջ համաշխարհային հանրությանը։ Սա խոշոր մարզական միջոցառում է, որն ունի նաև քաղաքական նշանակություն», - ասել է նա։
Պատգամավորի խոսքով՝ երիտասարդության շրջանում թիավարության նկատմամբ հետաքրքրությունը զգալիորեն աճել է։ «Երիտասարդները ոգևորությամբ սկսեցին զբաղվել թիավարությամբ։ Նման մրցաշարերը միայն մեծացնում են հետաքրքրությունը այս մարզաձևի նկատմամբ», - ասել է խորհրդարանականը։

• Депутат: Мы отправляем месседжи мира с освобожденных от оккупации территорий
Как передает Report, об этом заявил депутат Милли Меджлиса Эльман Насиров, комментируя стартовавший в Суговушане турнир «Кубок президента-2025».
«Если ранее в турнире участвовали всего 4 страны, то сегодня их более 20. Мы с гордостью стоим на земле, освобожденной благодаря нашим героическим воинам и шехидам. Эти земли находились под армянской оккупацией 30 лет, а теперь отсюда мы передаем месседжи мира всему мировому сообществу. Это крупное спортивное событие, которое имеет и политическое значение», — сказал он.
По словам депутата, интерес молодежи к гребным видам спорта значительно вырос. «Молодежь с воодушевлением начала заниматься греблей. Подобные турниры только усиливают интерес к этому виду спорта», — сказал он.