• ԱՀ ԱԳՆ. Հաագայի դատարանը մերժել է Հայաստանի հայցը Վարդանյանի գործով
Ապրիլի 25-ին Հաագայի Միջազգային դատարանը մերժել է Հայաստանի մի շարք հայցեր՝ կապված Ռուբեն Վարդանյանի և Բաքվում դատվող ևս 15 հայկական ծագում ունեցող անձանց հետ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
«Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի կիրառման գործով ադրբեջանական կողմի պատասխանն ու ապացույցները դիտարկելով՝ դատարանը որոշել է չպահանջել լրացուցիչ տեղեկություններ և անկախ հետաքննություն կամ փորձագիտական եզրակացություն մեղադրյալների կալանքի պայմանների վերաբերյալ», - հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունում։

• МИД АР: Гаагский суд отклонил иски Армении по делу Варданяна
25 апреля Международный суд в Гааге отклонил ряд исков Армении касательно обращения с Рубеном Варданяном и еще 15 лицами армянского происхождения, суд над которыми в настоящее время проходит в Баку.
«Рассмотрев ответ и доказательства азербайджанской стороны по делу о применении Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, суд постановил не запрашивать дополнительную информацию и не требовать независимого расследования или экспертного заключения касательно условий содержания подсудимых», — сообщили в МИД.