• Բայրամովը՝ Եվրասիայի համար Բաքվի նավահանգստի նշանակության մասին
«Կանաչ նավահանգիստ» հայեցակարգը ԵԱՀԿ շրջանակներում իրականացվող նախագծերից մեկն է և ծառայում է կապերի հաստատմանը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում
Նա նշել է, որ միջոցներ են ձեռնարկվում Եվրոպայի և Ասիայի ռազմավարական խաչմերուկում, ինչպես նաև Չինաստանի, Թուրքիայի, Իրանի և Ռուսաստանի նման խոշոր շուկաների խաչմերուկում գտնվող Բաքվի նավահանգիստը Եվրասիայի առաջատար լոգիստիկ և առևտրային կենտրոնի վերածելու համար։

26 Апреля 2025 - 11:30
Концепция «Зеленый порт» является одним из проектов, реализуемых в рамках ОБСЕ, и служит установлению связей.
Как сообщает Report, об этом сказал министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов журналистам на совместной пресс-конференции с генеральным секретарем ОБСЕ Феридуном Синирлиоглу.
Он отметил, что предпринимаются меры для превращения Бакинского порта, расположенного на стратегическом перекрестке Европы и Азии, а также на пересечении таких крупных рынков, как Китай, Турция, Иран и Россия, в ведущий логистический и торговый центр Евразии.
«В этих рамках также ведутся работы по внедрению концепции зеленого порта. Бакинский торговый порт сегодня имеет особое значение. В ближайшие годы пропускная способность порта будет увеличена с 15 млн до 25 млн тонн», - подчеркнул он.