26 Ապրիլի 2025 - 12:13
Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) ձգտում է ապահովել անվտանգությունը ոչ թե ռազմական, այլ դիվանագիտական միջոցներով։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ-ն հետևում է այս հայեցակարգին բոլոր ոլորտներում։
«Մեր հիմքը բազավորվում է սկզբունքների վրա։ ԵԱՀԿ-ն ռազմական կազմակերպություն չէ, այն անվտանգության կազմակերպություն է, և մենք ձգտում ենք ապահովել անվտանգությունը դիվանագիտական փոխգործակցության միջոցով։ ԵԱՀԿ-ի նպատակը միշտ եղել է զենքի վերահսկողությունը և զինաթափումը։ Այս սկզբունքները կազմում են կազմակերպության հիմքը», - ասել է Սինիրլիօղլուն։

26 Апреля 2025 - 10:13
Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) стремится обеспечить безопасность не военным путем, а с помощью дипломатии.
Как сообщает Report, об этом заявил генеральный секретарь ОБСЕ Феридун Синирлиоглу, отвечая на вопросы журналистов на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
Он отметил, что ОБСЕ следует этой концепции во всех сферах.
«Наша фундамент базируется на принципах. ОБСЕ не является военной организацией, это организация безопасности, и мы стремимся обеспечить безопасность путем дипломатического взаимодействия. Целью ОБСЕ всегда был контроль над вооружениями и разоружение. Эти принципы составляют основу организации», - сказал Синирлиоглу.