26 Ապրիլի 2025 - 09:12
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ-ն անվտանգության և համագործակցության կազմակերպություն է, և դժվար է համագործակցություն կառուցել այնտեղ, որտեղ չկա անվտանգություն։
«Հաշվի առնելով փոխադարձ անվստահության ներկայիս մակարդակը և շարունակվող ռազմական հակամարտությունները, ԵԱՀԿ-ի յուրահատկությունը կայանում է տարբեր մոտեցումներ և դիրքորոշումներ ունեցող երկրներին մեկ տանիքի տակ միավորելու իր կարողության մեջ։ Դիվանագիտության խնդիրն է ստեղծել երկխոսության շրջանակներ և հարթակներ և պահպանել դրանք։ Ոչ մի հակամարտություն անվերջ չէ։ Հակամարտությունները կանխելու համար անհրաժեշտ են կայուն հարթակներ։ Նման հարթակները նաև կարևոր դեր են խաղում դեռևս չլուծված խնդիրների լուծման գործում», - նշել է նա։

26 Апреля 2025 - 09:45
Как сообщает Report, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на совместной пресс-конференции с генеральным секретарем ОБСЕ Феридуном Синирлиоглу.
Он отметил, что ОБСЕ является организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе, и трудно строить сотрудничество там, где нет безопасности.
«Учитывая нынешний уровень взаимного недоверия и продолжающиеся военные конфликты, уникальность ОБСЕ заключается в ее способности объединять под одной крышей страны с различными подходами и позициями. Задача дипломатии - создавать рамки и платформы для диалога и сохранять их. Ни один конфликт не бесконечен. Для предотвращения конфликтов необходимы устойчивые платформы. Такие платформы также играют ключевую роль в решении все еще нерешенных вопросов», - отметил он.