25 Ապրիլի 2025 - 10:12
Այսօր Ադրբեջանի ազգային հերոս, տանկիստ Ալբերտ Ագարունովի ծննդյան օրն է, նա այսօր կդառնար 56 տարեկան։
Armenia.Az-ը հիշեցնում է, Ալբերտ Ագարունովը ծնվել է 1969 թվականի ապրիլի 25-ին Բաքվի Ամիրջան ավանում։ Նա ազգությամբ հրեա է։
Երբ սկսվեց առաջին Ղարաբաղյան պատերազմը, Ա. Ագարունովը կամավորագրվեց ռազմաճակատ, քանի որ կռվում էր հայրենի հողի համար։ Խանքենդիի, Դաշալթիի և Ջամիլլիի ուղղությամբ ռազմական գործողությունների ժամանակ նա ոչնչացրել է թշնամու զգալի թվով կենդանի ուժ և զրահատեխնիկա։ Տանկի հրամանատար նշանակված Ալբերտ Ագարունովը ուղարկվեց Շուշա։
1992 թվականի մայիսի 8-ի վաղ առավոտյան նա, ստորաբաժանման հրամանատար Ա. Կասումովի հրամանով, տվեց իր վերջին մարտը քաղաքի մերձակայքում։ Նրա անձնակազմը ոչնչացրեց թշնամու երկու տանկ։ Դիրքը փոխելով՝ Ա. Ագարունովը նկատեց իր մարտային ընկերների մարմինները գետնին։ Նա դուրս եկավ մարտական մեքենայից՝ դրանք տեղափոխելու համար, և հենց այդ պահին նրան դիպավ դիպուկահարի գնդակը։
Նրա մահից հետո ադրբեջանական տանկային անձնակազմերը իրենց մարտական մեքենաներն անվանեցին «Ալբերտ»։
1992 թվականի հունիսի 7-ի նախագահի հրամանագրով Ալբերտ Ագարունովին շնորհվեց Ադրբեջանի ազգային հերոսի կոչում (հետմահու)։ Նա հուղարկավորվել է Բաքվի Նահատակների ծառուղում։

• Сегодня Национальному герою Альберту Агарунову исполнилось бы 56 лет
Сегодня день рождения Альберта Агарунова — танкиста, Национального героя Азербайджана, которому сегодня исполнилось бы 56 лет.
Как напоминает Armenia.Az, А.Агарунов родился 25 апреля 1969 года в бакинском посeлке Амираджан. По национальности — еврей.
Когда началась первая Карабахская война, А.Агарунов отправился добровольцем на фронт, так как считал, что «воюет за землю, на которой родился». В ходе боевых действий в направлении Ханкенди, Дашалты и Джамилли он уничтожил значительное количество живой силы и бронетехники противника. За его голову армяне готовы были выплатить денежную награду. Назначенный командиром танка А.Агарунов был направлен в Шушу.
Ранним утром 8 мая 1992 года он, по приказу командира подразделения А.Касумова, вступил в свой последний бой на окраине города. Его экипаж подбил два танка неприятеля. Меняя позицию, А.Агарунов заметил на земле тела боевых товарищей. Он выбрался из боевой машины, чтобы перенести их, и в этот момент был сражeн пулей армянского снайпера.
После его гибели азербайджанские танкисты называли свои боевые машины «Альберт».
Указом президента от 7 июня 1992 года Альберту Агарунову было присвоено звание Национального героя Азербайджана (посмертно). Он похоронен на Аллее шехидов в Баку.
Бакинская средняя школа №154, которую окончил Альберт Агарунов, носит его имя. Там открыт уголок героя, в котором всегда стоят живые цветы, все школьные мероприятия — митинги, сборы и т.д. — проводятся возле бюста бойца.