• Սլովակ ճանապարհորդ. ինձ շատ դուր եկավ Շուշան
Ես Սլովակիայից եմ։ Եղել եմ բազմաթիվ երկրներում՝ հյուսիսայինից մինչև հարավային բևեռ։ Բայց Ղարաբաղի գեղեցկությունը բացարձակապես յուրահատուկ է։ Այս վայրը ինձ հիշեցնում է իմ հայրենի Սլովակիան։ Այստեղ լեռները հիասքանչ են։
Այս մասին AZERTAC-ի տարածաշրջանային թղթակցի հետ զրույցում ասել է Սլովակիայից միջազգային ճանապարհորդ Լյուբո Ֆելները, որը այցելել է նաև Խանքենդի։
«Ինձ շատ դուր եկավ Շուշան։ Հատկապես վերևից կարելի է տեսնել, թե որքան արագ է զարգանում այս քաղաքը։ Նման մեծածավալ վերափոխումների հասնելը այդքան կարճ ժամանակում պարզապես անհավանական է։ Դուք կառուցել եք ճանապարհներ, շենքեր, կամուրջներ և նույնիսկ երեք օդանավակայան։ Սա տպավորիչ է։ Աղդամում մենք այցելեցինք գերեզմանատուն, որտեղ թաղված են Ղարաբաղի խաների ներկայացուցիչները։ Այս հողերը կարևոր են զբոսաշրջության համար։ Ես տեսնում եմ, որ դուք հպարտանում եք ձեր պատմությամբ, և սա չափազանց կարևոր է ցանկացած հաջող նախաձեռնության համար», - նշել է նա։

25 Апреля 2025 - 09:14
Я из Словакии. Побывал во многих странах - от Северного до Южного полюса. Но красота Карабаха совершенно особенная. Это место напоминает мне мою родную Словакию. Здесь прекрасные горы.
Об этом в интервью региональному корреспонденту АЗЕРТАДЖ сказал международный путешественник из Словакии Лубо Феллнер, посетивший Ханкенди.
«Мне очень понравилась Шуша. Особенно с высоты можно увидеть, как быстро развивается этот город. Добиться таких масштабных преобразований за столь короткое время - просто невероятно. Вы построили дороги, здания, мосты и даже три аэропорта. Это впечатляет. В Агдаме мы посетили кладбище, где захоронены представители рода карабахских ханов. Эти земли важны для туризма. Я вижу, что вы гордитесь своей историей - а это крайне важно для любого успешного начинания», - отметил он.