24 Ապրիլի 2025 - 16:19
Այսօր անցկացված Ալմաթիի գործընթացի երրորդ նախարարական համաժողովը հանդիսանում է՝ միգրացիայի ոլորտում միջազգային կազմակերպությունների գործունեության մեջ Ադրբեջանի ակտիվ մասնակցության օրինակ:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին համաժողովի շրջանակներում լրագրողներին տված հարցազրույցում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի պետական միգրացիոն ծառայության ղեկավար Վուսալ Հուսեյնովը։
Նրա խոսքով, մասնակիցների ուշադրությունը կկենտրոնանա երեք առանցքային հարցերի վրա. «Սա ամփոփում է Ալմաթիի գործընթացին Ադրբեջանի նախագահության և մասնակցության արդյունքները վերջին երկու տարիների ընթացքում, նախագահությունը այլ երկրի փոխանցելը, ինչպես նաև կազմակերպության առաջիկա տարիների առաջնահերթությունների քննարկումը»:
Ծառայության ղեկավարն ընդգծել է նաև, որ համաժողովի կարևոր իրադարձությունը կլինի Բաքվի հռչակագրի ընդունումը։
«Այդ փաստաթուղթը պատրաստվել և համաձայնեցվել է Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ և սահմանում է այն առանցքային ոլորտները, որոնց վրա պետք է կենտրոնանալ առաջիկա տարիներին»,- նշել է նա։

24 Апреля 2025 - 13:11
III министерская конференция Алматинского процесса, прошедшая сегодня, является примером активного участия Азербайджана в деятельности международных организаций в сфере миграции.
Как сообщает Report, об этом заявил начальник Государственной миграционной службы Азербайджана Вусал Гусейнов в интервью журналистам в рамках конференции.
По его словам, внимание участников будет сосредоточено на трех ключевых вопросах: «Это подведение итогов председательства Азербайджана и участия в Алматинском процессе за последние два года, передача председательства другой стране, а также обсуждение приоритетов организации на ближайшие годы».
Глава службы также подчеркнул, что важным событием конференции станет принятие Бакинской декларации.
«Этот документ был подготовлен и согласован по инициативе Азербайджана и определяет ключевые направления, на которых следует сосредоточиться в последующие годы», - отметил он.