• Ամերիկացի փորձագետը՝ Եվրոպայի համար Ադրբեջանի կարևորության մասին
Կասպյան քաղաքականության հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Էրիկ Ռուդենշոլդը կարծում է, որ Ադրբեջանն անգնահատելի դեր է խաղում Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի միջև Անդրկասպյան հաղորդակցության մեջ։
AZERTAC-ին տված հարցազրույցում նա նշել է, որ Ադրբեջանը Տրանսկասպյան միջանցքի գլխավոր հենասյունն է։ Նրա խոսքով, Ադրբեջանը ոչ միայն ապահովում է տեղաշարժը Կասպից ծովով, այլև միացնում է ելքը դեպի Սև ծով Վրաստանի ու Թուրքիայի տարածքով։ Ռուդենշոլդը հավելել է, որ Ադրբեջանն է այդ գործընթացների հիմնական շարժիչ ուժը՝ ինչպես բեռնափոխադրումների, այնպես էլ էներգետիկայի ոլորտում։
Խոսելով Ադրբեջանի՝ որպես Եվրոպայի ռազմավարական էներգետիկ գործընկերոջ դերի մասին՝ նա նշել է, որ Ադրբեջանը նավթագազային ոլորտում առանցքային խաղացող է և հավելել. «Ադրբեջանը Եվրոպայի կարևոր գործընկեր է, որը հանդես է գալիս որպես էներգիայի կայուն մատակարար և օգնում է նվազեցնել այդ երկրների կախվածությունը Ռուսաստանից»։
Ռուդենշոլդը նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կանաչ էներգիայի ոլորտում համագործակցում է Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ, և այդ ուղղությամբ զարգացումը կենսական նշանակություն ունի տարածաշրջանի համար։

• Американский эксперт о значимости Азербайджана для Европы
Директор по исследованиям Центра каспийской политики Эрик Руденшольд cчитает, что Азербайджан играет неоценимую роль в Транскаспийской коммуникации между Европой и Центральной Азией.
В интервью АЗЕРТАДЖ он отметил, что Азербайджан является главной опорой Транскаспийского коридора. По его словам, Азербайджан не только обеспечивает движение через Каспийское море, но и соединяет выход к Черному морю через Грузию и Турцию. Э. Руденшольд добавил, что Азербайджан является главной движущей силой этих процессов, как в области грузоперевозок, так и энергетики.
Говоря о роли Азербайджана как стратегического энергетического партнера для Европы, он отметил, что наша страна является ключевым игроком в нефтегазовой сфере, и сказал: «Азербайджан - важный партнер в Европе, который выступает в качестве стабильного поставщика энергии и помогает снизить зависимость этих стран от России».
Э. Руденшольд также подчеркнул, что Азербайджан сотрудничает со странами Центральной Азии в области зеленой энергии и развитие в этом направлении имеет жизненно важное значение для региона.