• ՄՄ-ն հավանություն է տվել փոփոխություններին, որոնք վերաբերում են զինծառայողների կողմից հասարակական վտանգ չներկայացնող հանցագործություններին
22 Ապրիլի 2025 - 15:12
Ադրբեջանում ակնհայտ հանցագործությունների հետաքննությունը որոնք մեծ հասարակական վտանգ չեն ներկայացնում, որոնք կատարվել են զինծառայողների կողմից՝ համապատասխան գործադիր իշխանության ենթակա զորամասերում և հիմնարկներում կիրականացվի՝ պարզեցված մինչդատական վարույթի համաձայն։
Ինչպես հայտնում է Report-ը, Միլլի Մեջլիսի այսօրվա լիագումար նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման են ներկայացվել՝ քրեական դատավարության օրենսգրքում, Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում, ինչպես նաև «Դատարանների և դատավորների մասին» օրենսգրքում համապատասխան փոփոխությունները։
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է Քրեական դատավարության օրենսգիրքը լրացնել նոր՝ 214.4-1 հոդվածով, որը նախատեսում է համապատասխան ընթացակարգ։

• ММ одобрил изменения, касающиеся не представляющих общественной опасности преступлений военнослужащих
22 Апреля 2025 - 14:12
В Азербайджане расследование очевидных преступлений, не представляющих большой общественной опасности, совершенных военнослужащими в военных частях и учреждениях, подведомственных соответствующему органу исполнительной власти, будет проводиться в порядке упрощенного досудебного производства.
Как сообщает Report, соответствующие поправки в Уголовно-процессуальный, Кодекс об административных правонарушениях, а также в закон «О судах и судьях» были вынесены на обсуждение в первом чтении на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
В проекте закона предлагается дополнить Уголовно-процессуальный кодекс новой статьей 214.4-1, предусматривающей соответствующий порядок.