22 Ապրիլի 2025 - 11:24
«Բաքվի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ում հանդիպումներ են կայացել Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) և Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի (AIIB) պատվիրակությունների հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Բաքվի մետրոպոլիտենից, հանդիպումները նվիրված են եղել մետրոյի ֆինանսավորմանը և զարգացմանը՝ 2025-2030 թվականների տրանսպորտային ենթակառուցվածքների արդիականացման հաստատված պետական ծրագրին համապատասխան։
Թվային զարգացման և տրանսպորտի, բնապահպանության և բնական պաշարների նախարարությունների, ինչպես նաև համապատասխան գերատեսչությունների աշխատակիցների մասնակցությամբ եռօրյա հանդիպումներում կողմերը քննարկել են տեխնիկական աջակցության հարցը, ֆինանսավորման մեխանիզմները, բնապահպանական պահանջները և գնումների ընթացակարգերը։ Սահմանվել են կոնկրետ քայլեր ծրագրի հայեցակարգի մշակման, տեխնիկական փաստաթղթերի պատրաստման և մրցութային գործընթացների համար:
Առաջին հերթին նախատեսվում է ավարտել «Դառնագյուլ»-ի և «Խոջհասան»-ի էլեկտրադեպոնների շինարարությունը, ինչպես նաև «Կանաչ» և «Կարմիր» գծերի տարանջատումը։ Հետագայում նախատեսվում է շարունակել «Կանաչ» և «Մանուշակագույն» գծերի և մետրոյի նոր կայարանների շինարարությունը։

• Бакметрополитен привлекает международные инвестиции
В ЗАО «Бакинский метрополитен» проведены встречи с делегациями Азиатского банка развития (АБР) и Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ).
Как сообщили Armenia.Az в Бакметрополитене, встречи были посвящены финансированию и развитию метро в соответствии с утвержденной Государственной программой по модернизации транспортной инфраструктуры на 2025–2030 годы.
На встречах, проходивших три дня с участием сотрудников Министерства цифрового развития и транспорта, Министерства экологии и природных ресурсов, а также профильных ведомств, стороны обсудили техническую поддержку, механизмы финансирования, экологические требования и закупочные процедуры. Были определены конкретные шаги по разработке проектной концепции, подготовке технической документации и тендерным процессам.
В первую очередь планируется завершение строительства электродепо «Дарнагюль» и «Ходжасан», а также разделение «Зеленой» и «Красной» линий. В дальнейшем предусмотрено продолжение строительства «Зеленой», «Фиолетовой» линий и новых станций метро.
Переговоры о финансировании строительства станций метро за счет международных кредитов продолжаются, и достигнута договоренность об интенсификации сотрудничества.