21 Ապրիլի 2025 - 14:38
Ադրբեջանում առաջարկել են կատարելագործել թյուրքական երկրներում բարձրագույն կրթության դիպլոմների և գիտական կոչումների փոխադարձ ճանաչման ընթացակարգը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, նման առաջարկով հանդես է եկել Միջազգային թյուրքական ակադեմիայի նախագահ, ակադեմիկոս Շահին Մուստաֆաևը Բաքվում կայացած համաժողովում, որը կազմակերպել էին Ակադեմիան և Սոցիալական հետազոտությունների կենտրոնը։
Նրա խոսքով, կարևոր է թյուրքական պետությունների կրթական և գիտական միասնական քաղաքականության մշակումը, որը կամրապնդի նրանց դիրքերը ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ գլոբալ մակարդակներում։

21 Апреля 2025 - 11:38
В Азербайджане предложили усовершенствовать процедуру взаимного признания дипломов о высшем образовании и научных званий в тюркских странах.
Как сообщает Report, с таким предложением выступил президент Международной тюркской академии, академик Шахин Мустафаев на конференции в Баку, организованной академией и Центром социальных исследований.
По его словам, важно развивать общую образовательную и научную политику тюркских государств, что позволит укрепить их позиции как на региональном, так и на глобальном уровне.