19 Ապրիլի 2025 - 10:01
Այս տարի Ադրբեջանում սոցիալական բարեփոխումների նոր փաթեթի շրջանակներում սպասվում է՝ նպաստների և կենսաթոշակների հերթական բարձրացում։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտնել են Աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարության կոլեգիայի նիստում։
Նշվում է, որ տարեսկզբից իրականացվող սոցիալական բարեփոխումների նոր փաթեթի շրջանակներում՝ նվազագույն աշխատավարձը բարձրացվել է 16%-ով՝ հասնելով 400 մանաթի։ Բարձրացվել են նաև տարբեր ոլորտներում աշխատավարձերը, ինդեքսավորվել են կենսաթոշակները, իսկ փետրվարի 1-ից նվազագույն կենսաթոշակը բարձրացել է 14,3%-ով՝ հասնելով 320 մանաթի։
Աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարար Անար Ալիևը ընդգծել է, որ սոցիալական վճարումների ավելացմանը զուգընթաց՝ ընդլայնվում են զբաղվածության ապահովման ծրագրերը, և շարունակվում է պետական սոցիալական ծառայությունների համակարգում նորարարական լուծումների ակտիվ ներդրումը:
Այս ժամանակահատվածում կենսաթոշակային վճարումների համար հատկացվել է 1,768 միլիարդ մանաթ, ինչը 156 միլիոն մանաթով կամ 10%-ով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ։ 475 հազար մարդու վճարվել է 275 միլիոն մանաթի չափով նպաստ, 402 հազար մարդ ստացել է 173 միլիոն մանաթի չափով նախագահական կրթաթոշակներ։

19 Апреля 2025 - 09:01
В этом году в Азербайджане ожидается очередное повышение пособий и пенсий в рамках нового пакета социальных реформ.
Как передает Report, об этом сообщили на заседании коллегии Министерства труда и социальной защиты населения.
Отмечается, что в рамках нового пакета социальных реформ, реализуемого с начала года, минимальная заработная плата была повышена на 16% до 400 манатов. Также были увеличены зарплаты в различных сферах, проиндексированы пенсии, а с 1 февраля минимальная пенсия выросла на 14,3% до 320 манатов.
Министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев подчеркнул, что наряду с повышением социальных выплат, расширяются программы обеспечения занятости, продолжается активное внедрение инновационных решений в системе государственных социальных услуг.
На пенсионные выплаты за этот период направлено 1,768 млрд манатов, что на 156 млн манатов или 10% больше, чем годом ранее. Пособия выплачены 475 тысячам человек на сумму 275 млн манатов, президентские стипендии получили 402 тысячи человек на 173 млн манатов.
Государственное агентство занятости при Минтруда в I квартале привлекло к программам активной занятости 84,7 тыс. человек. Из них 27,2 тыс. были обеспечены работой, 1195 человек привлечены к программе самозанятости, 1221 безработный направлен на профессиональные курсы, 55,1 тыс. человек охвачены услугами профориентации.
Кроме того, за январь-март инвалидность установлена 11,6 тыс. человек, услугами реабилитации охвачено 27,9 тыс. людей с инвалидностью, 4,5 тыс. человек обеспечены 29,4 тыс. средств реабилитации.