• Ադրբեջանի ԱԳՆ. Մենք հարգում ենք Բաշլըբելի ջարդերի զոհերի հիշատակը
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը սոցցանցում կիսվել է՝ 1993 թվականին հայերի կողմից Բաշլըբելի ջարդերի հետ կապված հրապարակմամբ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով սոցցանցի Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի էջին, հրապարակման մեջ ասվում է. «32 տարի առաջ՝ 1993 թվականի ապրիլի 18-ին, հայկական զինված ուժերի կողմից Քելբեջարի օկուպացիայի ժամանակ, Բաշլըբել գյուղի 18 խաղաղ ադրբեջանցիներ դաժանաբար սպանվել են այն բանից հետո, երբ նրանց գտել են լեռնային քարանձավներում, որտեղ նրանց գյուղը թալանելուց հետո թաքնվել են 18 օր։ 14 մարդ պատանդ է վերցվել.
Այս կոտորածը Հայաստանի էթնիկ զտումների, ահաբեկչության և ագրեսիայի երկարամյա քաղաքականության մի մասն էր, որի նպատակն էր ադրբեջանցիներին վտարել իրենց պապենական հողերից և տարածքային պահանջներ ներկայացնել:
Մենք հարգում ենք Բաշլըբելի ջարդերի զոհերի հիշատակը և վերահաստատում ենք, որ մարդկության դեմ նման հանցագործությունները երբեք չպետք է մոռացվեն կամ աննկատ մնան»:

18 Апреля 2025 - 11:26
Министерство иностранных дел Азербайджана в социальной сети Х поделилось публикацией в связи с Башлыбельской резнёй, учинённой армянами в 1993 году.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на страницу МИД Азербайджана в Х, в публикации говорится: «32 года назад, 18 апреля 1993 года, во время оккупации Кялбаджара армянскими вооружёнными силами, 18 мирных азербайджанцев из села Башлыбель были зверски убиты после того, как их обнаружили в горных пещерах, где они укрывались в течение 18 дней после разграбления их села. 14 человек были взяты в заложники.
Эта резня стала частью многолетней политики Армении по этнической чистке, террору и агрессии, направленной на изгнание азербайджанцев с их исконных земель и выдвижение территориальных претензий.
Мы чтим память жертв Башлыбельской резни и подтверждаем, что подобные преступления против человечества никогда не должны быть забыты или остаться незамеченными».