• Արկադի Ղուկասյանը խոստովանել է, որ ադրբեջանցիներին ստիպել են լքել Խանքենդին
Բաքվի զինվորական դատարանում այսօրվա դատավարության ժամանակ հարցաքննվել է ամբաստանյալ Արկադի Ղուկասյանը։
Ինչպես հաղորդում է AZRTAC-ը, պատասխանելով պետական մեղադրողի հարցերին՝ Արկադի Ղուկասյանը խոստովանել է, որ ադրբեջանցիներին ստիպել են լքել Խանքենդին։ Նա նաև հայտնել է, որ ծանոթ է ադրբեջանցիների դեմ հանցագործություն կատարած խմբավորումների ղեկավարների հետ. Ռոբերտ Քոչարյանին ճանաչում է 1992 թվականից, Սամվել Բաբայանին՝ 1993 թվականից, իսկ Մուրադ Պետրոսյանին՝ 2000 թվականից։
Պատասխանելով Խալֆալիչայ գետի վրայի կամրջի պայթեցման մասին հարցին՝ մեղադրյալն ասել է, որ հիշում է դեպքը։
Ղուկասյանը հաստատել է, որ անցյալ դարի 90-ականներին տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ Հայաստանից մարդիկ են ժամանել Ադրբեջան (Խանքենդի և այլ վայրեր), սակայն նշել է, որ տեղեկություն չունի, թե որտեղից էր զենքը գալիս։

17 Апреля 2025 - 15:59
На сегодняшнем процессе в Бакинском военном суде обвиняемый Аркадий Гукасян был допрошен по поводу документов, изученных на предыдущем заседании.
Как передаёт АЗРТАДЖ, отвечая на вопросы государственных обвинителей, Аркадий Гукасян признал, что азербайджанцы были вынуждены покинуть Ханкенди. Он также сообщил, что знаком с руководителями группировок, совершивших преступления против азербайджанцев, а именно с Робертом Кочаряном — с 1992 года, с Самвелом Бабаяном — с 1993 года, с Мурадом Петросяном — после 2000 года.
Отвечая на вопрос о подрыве моста через Хальфаличай, обвиняемый сказал, что помнит об этом происшествии.
Гукасян подтвердил, что во время происходивших событий — в 90-х годах прошлого века прибывали люди из Армении в Азербайджан (в Ханкенди и другие места), однако заявил, что не имеет информации о том, откуда поступало оружие.