17 Ապրիլի 2025 - 16:42
Ադրբեջանը և Սլովենիան Բաքվում քննարկել են Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացը, հետհակամարտային իրավիճակը տարածաշրջանում՝ հայկական օկուպացիայից ադրբեջանական տարածքների ազատագրումից հետո։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Բաքվում կայացած բանակցություններից հետո Սլովենիայի ԱԳ նախարար Տանյա Ֆայոնի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
Բայրամովի խոսքով, հատուկ ուշադրություն է դարձվել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի հարցին, որի տեքստը համաձայնեցվել է այս տարվա մարտին։
Բայրամովը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը օրինական պահանջներ է ներկայացրել Հայաստանի հետ վերջնական խաղաղության ստորագրման համար. փոփոխություններ այդ երկրի Սահմանադրության մեջ՝ կապված Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների հետ և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում։ Սլովենացի նախարարը տեղեկացվել է Հայաստանի հետ սահմանի սահմանազատման գործընթացի մասին, ասել է Բայրամովը՝ նշելով Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության և երկրի մյուս տարածքների միջև ուղիղ տրանսպորտային կապի ապահովման կարևորությունը։

• Байрамов проинформировал Файон о процессе делимитации границы с Арменией
Азербайджан и Словения обсудили в Баку мирный процесс на Южном Кавказе, постконфликтную ситуацию в регионе после освобождения азербайджанских территорий от армянской оккупации.
Как сообщает Report, об этом глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов заявил на совместной пресс-конференции со словенской коллегой Таней Файон по итогам переговоров в Баку.
По словам Байрамова, основное внимание было уделено вопросу мирного договора между Баку и Ереваном, текст которого был согласован в марте текущего года.
Байрамов напомнил, что Азербайджан выдвинул легитимные требования для подписания итогового мира с Арменией: поправки в Конституцию этой страны по части территориальных претензий к Азербайджану и роспуск Минской группы ОБСЕ. Словенский министр была проинформирована о процессе делимитации границы с Арменией, сказал Байрамов и отметил важность обеспечения прямой транспортной связи между Нахчыванской АР и другими территориями страны.