• Tehran Times. Իրանը պատրաստ է նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությանը
Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ տասնամյակներ տևած լարվածությունից հետո, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը թվում է անխուսափելի։ Իրանը, որը երկու երկրների հետ էլ բարեկամական կապեր ունի, առաջարկել է օգնել վերջնական համաձայնագրի կնքմանը։
Ինչպես գրում է Tehran Times-ը, փոխարտգործնախարար Մաջիդ Թախտ-ի-Ռավանչին ընդգծել է Իրանի հավատարմությունը՝ բարիդրացիական հարաբերություններին և պատրաստակամությունը օգնելու Երևանին և Բաքվին համաձայնության հասնելու գործում։
Թախտ-ի-Ռավանչին ընդգծել է համաձայնագրի կարևորությունը՝ տարածաշրջանային կայունության համար և կոչ արել երկու երկրներին կենտրոնանալ ապագայի վրա։

• Tehran Times: Иран готов содействовать миру между Арменией и Азербайджаном
После десятилетий напряженности из-за карабахского конфликта мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном кажется неизбежным. Иран, сосед, имеющий дружеские связи с обеими странами, предложил содействовать подписанию окончательного договора.
Как пишет Tehran Times, заместитель министра иностранных дел Маджид Тахт-и-Раванчи подчеркнул приверженность Ирана добрососедству и его готовность помочь Еревану и Баку в достижении соглашения.
Тахт-и-Раванчи подчеркнул важность соглашения для региональной стабильности и призвал обе страны сосредоточиться на будущем.
Дипломат призвал к региональному сотрудничеству, основанному на взаимном уважении и международном праве, для обеспечения мирного будущего.