17 Ապրիլի 2025 - 12:50
Ղարաբաղի յուրաքանչյուր տարածաշրջանային կենտրոնում կպահպանվի օկուպացիայի տարիներին ավերված տարածքի մի մասը՝ ավերակները ոչ թե կվերականգնվեն, այլ կվերածվեն բացօթյա հուշահամալիրային զբոսայգիների։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին Շուշայում Իսլամական մշակույթի 1-ին ֆորումում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի՝ Աղդամի, Ֆիզուլիի և Խոջավենդի շրջաններում հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը։
Նրա խոսքով, այս մոտեցումը կդառնա «Օկուպացիայի թանգարանի» և «Հաղթանակի թանգարանի» նախագծերի մաս։
«Այս որոշումը կրում է ոչ միայն խորհրդանշական նշանակություն, այլև խորը մշակութային և հոգևոր նշանակություն.«Ավերված տներն ու փողոցները պատմության մի մասն են նրանց համար, ովքեր ապրել են այնտեղ»,- նշել է նա։
Նա ընդգծել է, որ նախատեսվում է նաև Ֆիզուլիում ստեղծել Հուշահամալիր, որտեղ 3D տեխնոլոգիայի կիրառմամբ հնարավոր կլինի տեսնել՝ քաղաքի ազատագրման համար մղվող մարտերի վիզուալիզացիան։
Հուսեյնովը հայտնել է, որ տարածաշրջանում արդեն կառուցվել է մոտ 600 կմ ընդհանուր երկարությամբ 16 ավտոմոբիլային ճանապարհ, Ֆիզուլիում գործում է միջազգային օդանավակայան, վերականգնվում է Բարդա-Աղդամ երկաթուղային գիծը։ Բացի այդ, կառուցվել են 10 էլեկտրական ենթակայաններ, 4 ջրամբար, 2 ջրանցք, 2 գազատար և մի շարք բնակելի համալիրներ։
Նախատեսվում է նաև կառուցել ութ բնակելի զանգված, մեկ գյուղական գոտի և վերականգնել 23 գյուղ, վեց մանկապարտեզ, հինգ դպրոց և երկու կենտրոնական հիվանդանոց։ Վերականգնված օբյեկտներից են՝ Աղդամի Ջումա մզկիթը և Իմարաթ համալիրը, որտեղ արդեն վերականգնվել է 213 թաղում։

• Гусейнов: В Карабахе руины сохранят в виде мемориальных парков
В каждом из региональных центров Карабаха будет сохранена часть разрушенной за годы оккупации территории — руины не станут восстанавливаться, а будут превращены в мемориальные парки под открытым небом.
Как сообщает Report, об этом сообщил специальный представитель президента Азербайджана по Агдамскому, Физулинскому и Ходжавендскому районам Эмин Гусейнов на I Форуме исламской культуры в Шуше.
По его словам, этот подход станет частью проектов «Музей оккупации» и «Музей Победы».
«Такое решение несет не только символическое значение, но и глубокий культурный и духовный смысл. Разрушенные дома и улицы — это часть истории для тех, кто там жил», — отметил он.
Он подчеркнул, что в Физули также планируется создать Мемориальный комплекс, где с помощью 3D-технологий можно будет увидеть визуализацию боев за освобождение города.
Гусейнов сообщил, что в регионе уже построено 16 автодорог общей протяженностью около 600 км, действует международный аэропорт в Физули и восстанавливается железнодорожная линия Барда – Агдам. Кроме этого, построены 10 электроподстанций, 4 водохранилища, 2 водоканала, 2 газопровода и ряд жилых комплексов.
Также планируется возведение восьми жилых массивов, одной поселковой зоны и восстановление 23 сел, шести детсадов, пяти школ и двух центральных больниц. В числе восстановленных объектов — мечеть Джума в Агдаме и комплекс Имарат, где уже восстановлены 213 захоронений.