16 Ապրիլի 2025 - 14:51
Հյուսիսային Կիպրոսի վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը՝ գերազանց վերաբերմունքի ցուցիչ է։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին Haber Global հեռուստաալիքի սյուժեում ասել է՝ Ստամբուլի Թոփքափի համալսարանի քաղաքական գիտությունների և միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի դոցենտ Ջիհաթ Յայջին։
«Նախագահ Իլհամ Ալիևը Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումում հայտարարել է որ Ադրբեջանը միշտ աջակցում է Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությանը»,- հիշեցրել է նա։
Յայջին նաև ուշադրություն է հրավիրել՝ Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաայի և Կիպրոսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի հանդիպմանը.
«Ահմեդ ալ-Շարաան հայտարարել է, որ Կիպրոսի միակ ներկայացուցիչը հանդիսանում է Հարավային Կիպրոսի վարչակազմը։ Եթե մենք հաստատում ենք, որ Թուրքիան մեծ ազդեցություն ունի ալ Շարաայի վրա, ապա այս հանդիպումը պետք է կանխվեր։ Եթե դա հնարավոր չէ կանխել, ապա անհրաժեշտ է ապահովել նաև Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Թահսին Էրթուղրօղլուի այցը Սիրիա»։

• Haber Global: Заявление Алиева по Северному Кипру — показатель великолепного отношения
Заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева по Северному Кипру является показателем великолепного отношения.
Как сообщает Armenia.Az, об этом в сюжете телеканала Haber Global сказал доцент кафедры политологии и международных отношений Стамбульского университета Топкапы Джихат Яйджи.
«Президент Ильхам Алиев заявил на Анталийском дипломатическом форуме, что Азербайджан всегда поддерживает Турецкую Республику Северного Кипра», — напомнил он.
Яйджи также обратил внимание на встречу президента переходного периода Сирии Ахмеда аш-Шараа с министром иностранных дел Республики Кипр:
«Ахмед аш-Шараа заявил, что единственным представителем Кипра является администрация Южного Кипра. Если мы утверждаем, что Турция имеет большое влияние на аш-Шараа, то данную встречу следовало предотвратить. Если же предотвратить не получается, то необходимо обеспечить также визит в Сирию министра иностранных дел Турецкой Республики Северного Кипра Тахсина Эртугрулоглу».