15 Ապրիլի 2025 - 10:46
Ադրբեջանում հաստատվել են «Օդանավերի միջազգային թռիչքների, ուսումնական թռիչքների և հատուկ ավիացիոն գործունեության հետ կապված թռիչքների իրականացման կանոնները»։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այս կապակցությամբ Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը ստորագրել է համապատասխան որոշում։
Օդանավերի թռիչքները, այդ թվում՝ միջազգային, իրականացվում են՝ օդային տարածքի օգտագործման և թռիչքների կանոններին համապատասխան։
Որոշման հիման վրա, բացառությամբ ինքնաթիռների վայրէջքի և վերելքի համար անհրաժեշտ դեպքերի, կամ Ադրբեջանի Հանրապետության թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությանը կից Քաղաքացիական ավիացիայի գործակալության (այսուհետ՝ Գործակալություն) թույլտվությամբ, արտակարգ իրավիճակի դեպքում ինքնաթիռի թռիչքը քաղաքների կամ ավանների խիտ բնակեցված տարածքների կամ բաց երկնքի տակ մարդաշատ վայրերի վրայով չի թույլատրվում, եթե ինքնաթիռը չի գտնվում այնպիսի բարձրության վրա, որը թույլ է տալիս վայրէջք կատարել՝ առանց մարդկանց կյանքին և առողջությանը կամ գույքին վտանգ ստեղծելու։

• В Азербайджане утверждены Правила осуществления международных полетов
В Азербайджане утверждены «Правила осуществления международных полетов воздушных судов, учебных полетов и полетов, связанных со специальной авиационной деятельностью».
Как сообщает Armenia.Az, в связи с этим соответствующее решение подписал премьер-министр Азербайджана Али Асадов.
Полеты воздушных судов, в том числе международные, осуществляются в соответствии с правилами использования воздушного пространства и полетов.
На основании решения, за исключением случаев, необходимых для посадки и взлёта воздушных судов, либо с разрешения Агентства гражданской авиации при министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики (далее - Агентство), не допускается выполнение полёта воздушным судном над густонаселенными районами городов или посёлков, либо над местами скопления людей под открытым небом в случае возникновения чрезвычайной ситуации, если воздушное судно не находится на высоте, допускающей посадку без создания угрозы жизни и здоровью людей или имуществу.
При выполнении международных рейсов используется всемирное координированное время (UTC). Время должно быть выражено в часах и минутах, а при необходимости также в секундах, начиная с полуночи в 24-часовом формате. Проверка времени проводится перед выполнением контролируемого полёта, а также во время полета при необходимости.