14 Ապրիլի 2025 - 15:16
Ապրիլի 14-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի անվտանգության ինստիտուտների և օրենքի գերակայության հարցերով օգնական Ալեքսանդր Զուևի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը քննարկվել են Ադրբեջանի և ՄԱԿ-ի միջև գործընկերության տարբեր ասպեկտներ, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային իրավիճակը:
Նշվել է Ադրբեջանի՝ ՄԱԿ-ին անդամակցելուց ի վեր հաստատված փոխշահավետ համագործակցությունը, Ադրբեջանի ակտիվ մասնակցությունը ՄԱԿ-ի գործունեությանը և ներդրումը խաղաղապահ գործողություններում, դիտարկվել են այդ ուղղությամբ հեռանկարները։
Ընդգծվել է Ադրբեջանի նախագահությամբ անցկացված Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանում (COP29) ընդունված որոշումների կարևորությունը։ Բացի այդ, նշվել է մարդասիրական ականազերծման գործում և ականների վտանգի դեմ պայքարում համագործակցության և Ադրբեջանի ջանքերին աջակցության կարևորությունը:

• Байрамов и Зуев обсудили участие Азербайджана в деятельности ООН
14 апреля министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился с помощником генерального секретаря ООН по институтам безопасности и верховенства закона Александром Зуевым.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече были обсуждены различные аспекты партнерства Азербайджана и ООН, а также региональная и международная ситуация.
Было отмечено взаимовыгодное сотрудничество, налаженное с момента вступления Азербайджана в ООН, активное участие нашей страны в деятельности ООН и наш вклад в миротворческие операции, рассмотрены перспективы в этом направлении.
Была подчеркнута значимость решений, принятых на 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), проведенной под председательством Азербайджана. Кроме этого, было заявлено о важности сотрудничества и поддержки усилий Азербайджана в гуманитарном разминировании и борьбе с минной опасностью, которая угрожает жизням и здоровью людей, препятствует возвращению вынужденных переселенцев на родные земли и восстановительным работам на освобожденных территориях.