12 Ապրիլի 2025 - 12:49
Ապրիլի 11-ին Անթալիայում 4-րդ դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է իր թուրք գործընկեր Հաքան Ֆիդանի հետ։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից։
Հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանա-թուրքական դաշինքի օրակարգային հարցերը քաղաքական, անվտանգության, տնտեսության, տրանսպորտի և կապի, հումանիտար ոլորտներում, համագործակցությունը տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող անվտանգության հարցեր:
Նշվել է, որ Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումը, որն անցկացվում է արդեն 4-րդ անգամ, դարձել է միջազգային հարաբերությունների համակարգում առկա խնդիրների քննարկման կարևոր հարթակներից մեկը։
Մասնավորապես, ընդգծվել է տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում նկատվող անկայունության և անվտանգության խնդիրների լուծման գործում բանակցությունների և դիվանագիտության կարևորությունը։
Գոհունակությամբ նշվել է, որ ադրբեջանա-թուրքական եղբայրության վրա հիմնված դաշնակցային հարաբերությունները հաջողությամբ շարունակվում են բոլոր մակարդակներում և հարթակներում։

12 Апреля 2025 - 09:49
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на полях 4-го Дипломатического форума в Анталье 11 апреля встретился с турецким коллегой Хаканом Фиданом.
Об этом Armenia.Az сообщили в пресс-службе МИД Азербайджана.
На встрече были обсуждены стоящие на повестке азербайджано-турецкого союзничества вопросы политики, безопасности, экономики, транспорта и коммуникаций, гуманитарные вопросы, сотрудничество в рамках региональных и международных организаций, а также представляющие взаимный интерес вопросы безопасности.
Было отмечено, что Дипломатический форум в Анталье, который проводится уже в 4-й раз, стал одной из важных платформ для обсуждения актуальных вопросов в системе международных отношений.
В частности, была подчеркнута важность переговоров и дипломатии в урегулировании проблем безопасности и нестабильности, наблюдаемых на региональном и международном уровнях.
С удовлетворением было отмечено, что союзнические отношения, основанные на азербайджано-турецком братстве, успешно продолжаются на всех уровнях и платформах.