• ԱԱՀ-ի ղեկավարը կոչ է արել արտասահմանյան խորհրդարաններին՝ պայքարել արևմտյան ադրբեջանցիների իրավունքների համար
11 Ապրիլի 2025 - 17:20
Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի նախագահ և Արևմտյան Ադրբեջան վերադարձի նախաձեռնողական խմբի ղեկավար Ազիզ Ալեքբերլին՝ կոչ է արել արտասահմանյան երկրների խորհրդարաններին՝ դեմ հանդես գալ՝ Հայաստանից արտաքսված ադրբեջանցիների նկատմամբ կատարված անարդարությանը:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, Ալեքբերլին ելույթ է ունեցել՝ Անթալիայի IV դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում՝ «Խորհրդարանական դիվանագիտությունը գլոբալ կառավարման մեջ» թեմայով պանելային քննարկման ժամանակ։
Ալեքբերլին նշել է, որ 20-րդ դարում թուրք-մուսուլմանական բնակչությունը բազմիցս ենթարկվել է զանգվածային տեղահանության, և այսօր Հայաստանում ոչ մի ադրբեջանցի չի մնացել։
«1987-1991 թվականների տեղահանությունների վերջին ալիքի ընթացքում՝ ավելի քան 300 հազար ադրբեջանցի թուրքեր վտարվել են իրենց հողերից։ Մեր պատմական հուշարձաններն ու նախնիների գերեզմանները ոչնչացվել են։ Սա լուրջ վնաս է հասցրել ողջ մարդկության մշակութային ժառանգությանը», - նշել է նա։
Ալեքբերլիի խոսքով՝ Արևմտյան Ադրբեջանի խնդիրը դուրս է եկել տարածաշրջանային սահմաններից։ «Մեզ վտարեցին զինված հակամարտության արդյունքում։ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 13-րդ հոդվածի համաձայն՝ յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի վերադառնալ իր երկիր։ Սակայն Հայաստանը խախտում է այս իրավունքը։ Միևնույն ժամանակ, պաշտոնական Բաքուն ճանաչում է՝ նախկինում Ադրբեջանում բնակված և քաղաքացիություն ունեցող հայերի վերադարձի իրավունքը», - ասել է նա։

• Глава ОЗА призвал зарубежные парламенты бороться за права западных азербайджанцев
Депутат Милли Меджлиса, председатель Общины Западного Азербайджана и руководитель Инициативной группы по возвращению в Западный Азербайджан Азиз Алекберли призвал парламенты зарубежных стран выступить против несправедливости, совершенной в отношении азербайджанцев, изгнанных из Армении.
Как сообщает Report, Алекберли выступил на панельной дискуссии «Парламентская дипломатия в глобальном управлении» в рамках IV Анталийского дипломатического форума.
Алекберли отметил, что тюрко-мусульманское население неоднократно подвергалось массовой депортации в XX веке, и сегодня в Армении не осталось ни одного азербайджанца.
«В ходе последней волны депортации 1987–1991 годов более 300 тысяч азербайджанских тюрков были изгнаны со своих земель. Наши исторические памятники и могилы предков уничтожены. Это нанесло серьезный ущерб культурному наследию всего человечества», — отметил он.
По словам Алекберли, проблема Западного Азербайджана переросла региональные рамки. «Нас изгнали в результате вооруженного конфликта. Согласно статье 13 Всеобщей декларации прав человека, каждый имеет право вернуться в свою страну. Однако Армения нарушает это право. При этом официальный Баку признает право на возвращение армян, ранее проживавших в Азербайджане и имевших гражданство», — сказал он.