• Բայրամովն ընդունել է Պաղեստինի նորանշանակ դեսպանին
Ապրիլի 17-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է՝ մեր երկրում Պաղեստինի նորանշանակ դեսպան Ահմադ Մետանիին:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպմանը Ահմադ Մետանին իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնել է Ջեյհուն Բայրամովին։ Ջեյհուն Բայրամովը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ մեր երկրում իր դիվանագիտական գործունեության մեջ։
Կողմերը քննարկել են՝ Ադրբեջանի և Պաղեստինի միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության հարցեր, Մերձավոր Արևելքում և Գազայում տիրող իրավիճակը, տարածաշրջանային խաղաղության ապահովման և հետհակամարտական շրջանում վերականգնման միջոցները։
Ջեյհուն Բայրամովը և Ահմադ Մետանին քննարկել են՝ ադրբեջանա-պաղեստինյան համագործակցության զարգացումը մի շարք ոլորտներում, մասնավորապես՝ քաղաքական, առևտրային, տնտեսական, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում, և նշել են՝ տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի և Իսլամական համագործակցության կազմակերպության շրջանակներում գործընկերության ընդլայնման հեռանկարները։ Բացի այդ, կողմերը քննարկել են՝ Մերձավոր Արևելքում, Գազայում տիրող իրավիճակը և ընդգծել հրադադարի պահպանման կարևորությունը, մարդասիրական խնդիրների լուծման անհրաժեշտությունը։

18 Апреля 2025 - 10:04
17 апреля министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял новоназначенного посла Палестины в нашей стране Ахмада Метани.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече Ахмад Метани вручил копию своих верительных грамот Джейхуну Байрамову. Джейхун Байрамов поздравил посла с назначением и пожелал ему успехов в его дипломатической деятельности в нашей стране.
Сторонами были обсуждены вопросы двустороннего и многостороннего сотрудничества между Азербайджаном и Палестиной, ситуация на Ближнем Востоке и в Газе, меры по обеспечению регионального мира и восстановления в постконфликтный период.
Джейхун Байрамов и Ахмад Метани рассмотрели вопросы развития азербайджано-палестинского сотрудничества по ряду направлений, в частности в политической, торгово-экономической, культурной и гуманитарной сферах, отметили перспективы для расширения партнерства в рамках региональных и международных организаций, в том числе ООН и Организации исламского сотрудничества. Кроме этого, стороны обсудили текущую ситуацию на Ближнем Востоке, в Газе, подчеркнули важность соблюдения режима прекращения огня, необходимость решения гуманитарных проблем.