• Անթալիայում բացվում է «Վերադարձ դեպի դիվանագիտություն մասնատված աշխարհում» թեմայով 4-րդ դիվանագիտական ֆորումը
11 Ապրիլի 2025 - 11:44
Թուրքիայի Անթալիա նահանգի Բելեք առողջարանային քաղաքում մեկնարկել է Անթալիայի 4-րդ դիվանագիտական ֆորումը (ADF2025)՝ «Վերադարձ դեպի դիվանագիտություն մասնատված աշխարհում» թեմայով։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը, միջոցառման շրջանակներում 140 երկրների շուրջ 450 ներկայացուցիչներ կքննարկեն ինչպես ժամանակակից պայմաններում երկխոսության հաստատման հարցեր, այնպես էլ տարբեր տարածաշրջաններում հակամարտությունների լուծման ուղիները։
Ապրիլի 10-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի հրավերով, ֆորումին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով ժամանել է Թուրքիա։
ADF2025-ի բարձրաստիճան հյուրերի թվում է նաև Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան։ Սպասվում է, որ նա կմասնակցի նիստերին և կանցկացնի մի շարք երկկողմ բանակցություններ։
Միջոցառմանը մասնակցող Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը կհանդիպի Թուրքիայի և Ռուսաստանի արտգործնախարարներ Հաքան Ֆիդանի և Սերգեյ Լավրովի հետ։

11 Апреля 2025 - 09:58
В курортном Белеке в турецкой провинции Анталья приступает к работе 4-й Анталийский дипломатический форум (ADF2025) на тему «Возвращение к дипломатии в раздробленном мире».
Как сообщает Report, в рамках мероприятия около 450 представителей из 140 стран обсудят как вопросы налаживания диалога в современных условиях, так и пути урегулирования конфликтов в различных регионах.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев по приглашению турецкого коллеги Реджепа Тайипа Эрдогана 10 апреля прибыл с рабочим визитом в Турцию для участия в форуме.
В числе высокопоставленных гостей ADF2025 также временный президент Сирии Ахмед аш-Шараа. Ожидается, что он примет участие в сессиях и проведет ряд двусторонних переговоров.
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов, принимающий участие в мероприятии, встретится с главами МИД Турции и России Хаканом Фиданом и Сергеем Лавровым.