09 Ապրիլի 2025 - 19:02
«Մենք ավարտել ենք 500-ից ավելի գերեզմանատների մոնիտորինգը, որոնք մնացել են Արևմտյան Ադրբեջանում վերջին տեղահանության ժամանակ»:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի նախագահ, Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ազիզ Ալեքբերլին։
Նրա խոսքով, մոնիտորինգի արդյունքները ներկայացվել են համաշխարհային հանրության ուշադրությանը, և Հայաստանի ղեկավարությունից, հայ անջատողականներից և շովինիստներից հաշվետվություն կպահանջվի՝ իրենց գործողությունների մասին։ «Մեր նախնիները, ովքեր հազարավոր տարիներ ապրել են այդ տարածքներում, այնտեղ ստեղծել են հարուստ մշակութային ժառանգություն: Ցավոք, հայերը, ովքեր սկսել են տեղափոխվել այդ տարածքներ 200 տարի առաջ, անմիջապես սկսել են ոչնչացնել կամ հայկականացնել ադրբեջանական մշակութային ժառանգության հուշարձանները: Իհարկե, մենք դիմել ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին և Հայաստանի ղեկավարությանը` պահանջով, Արևմտյան Ադրբեջանում մշակութային ժառանգության վիճակի մոնիտորինգ անցկացնել։ Սակայն Հայաստանի ղեկավարությունը կտրականապես դեմ է դրան։ Մենք չենք պատրաստվում համակերպվել նման դիրքորոշման հետ և շարունակելու ենք մշակութային ժառանգության օբյեկտների մոնիտորինգը: «Վերջերս նոր նկարահանումներ ենք ձեռք բերել»,- նշել է Ազիզ Ալեքբերլին։

• ОЗА: Мы завершили мониторинг более 500 кладбищ
«Мы завершили мониторинг более 500 кладбищ, оставшихся в Западном Азербайджане на момент последней депортации».
Как передаёт АЗЕРТАДЖ, об этом заявил председатель Общины Западного Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Азиз Алекперли.
По его словам, результаты мониторинга доведены до сведения мировой общественности, а от руководства Армении, армянских сепаратистов и шовинистов будет затребован отчёт за содеянное. «Наши предки, проживавшие на этих территориях на протяжении тысячелетий, создали там богатое культурное наследие. К сожалению, армяне, которые начали переселяться на эти земли 200 лет назад, сразу начали уничтожать или армянизировать памятники азербайджанского культурного наследия. Конечно, мы обратились в ЮНЕСКО и к руководству Армении с требованием провести мониторинг состояния культурного наследия в Западном Азербайджане. Но руководство Армении категорически против. Мы не собираемся мириться с такой позицией и продолжаем мониторинг объектов культурного наследия. Недавно у нас были новые съёмки», — отметил Азиз Алекперли.