09 Ապրիլի 2025 - 18:15
Ադրբեջանը, ամրապնդելով իր լոգիստիկ կարողությունները Միջին միջանցքի երկայնքով, դարձել է SPECA (Միավորված ազգերի կազմակերպության Կենտրոնական Ասիայի տնտեսությունների հատուկ ծրագիր) երկրների համար տարանցիկ և լոգիստիկ հանգույց:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Ժնևում SPECA-ի տնտեսության նախարարների հանդիպման ժամանակ ասել է՝ տնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Էլնուր Ալիևը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը քայլեր է ձեռնարկել՝ SPECA-ի շրջանակներում առևտրի և տրանսպորտային խոչընդոտների նվազեցման ուղղությամբ։
Միջոցառմանը Է.Ալիևն ընդգծել է, որ ծրագրի շրջանակներում երկրների միջև հաջող և բազմակողմ համագործակցությունը կարևոր է՝ գլոբալ մարտահրավերների համատեքստում տարածաշրջանում կայունության ապահովման համար։ Այս առումով քննարկումները կարևոր են տարածաշրջանի կայուն զարգացմանն աջակցելու համար։ Ընդլայնվում է Ադրբեջանի առևտրային համագործակցությունը SPECA-ի անդամ երկրների հետ։ 2024 թվականին Ծրագրի մասնակից երկրների հետ Ադրբեջանի ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 1,1 միլիարդ դոլարը, իսկ 2025 թվականի հունվար-փետրվարին՝ ավելի քան 191 միլիոն դոլար։
Հանդիպմանը քննարկվել են՝ SPECA-ի շրջանակներում ընդունված ռազմավարական փաստաթղթերի կատարումը, առևտրատրանսպորտային ներուժի իրացումը, փոխադարձ առևտրային կապերի խորացումը, Միջին միջանցքի երկայնքով տեղեկատվության և փաստաթղթերի բազմամոդալ փոխանակման թվայնացման ճանապարհային քարտեզը, SPECA բազմակողմ վստահության հիմնադրամի ֆինանսական մեխանիզմները և այլն։

09 Апреля 2025 - 15:15
Азербайджан, укрепляя логистические возможности вдоль Среднего коридора, превратился в транзитно-логистический центр для стран SPECA (Специальная программа ООН для экономик стран Центральной Азии).
Как сообщает Report, об этом сказал первый заместитель министра экономики Эльнур Алиев на встрече министров экономики СПЕКА в Женеве.
Он отметил, что Азербайджан предпринял шаги для снижения торговых и транспортных барьеров в рамках SPECA.
Э.Алиев на мероприятии подчеркнул, что успешное и многостороннее сотрудничество между странами в рамках программы имеет значение для обеспечения стабильности в регионе в условиях глобальных вызовов. В этом отношении важны обсуждения с целью поддержки устойчивого развития региона. Торговое взаимодействие Азербайджана со странами-членами СПЕКА расширяется. В 2024 году товарооборот Азербайджана со странами-участниками Программы превысил $1,1 млрд, а в январе-феврале 2025 года - более $191 млн.
На заседании обсуждались выполнение стратегических документов, принятых в рамках СПЕКА, реализация торгового и транспортного потенциала, углубление взаимных торговых связей, Дорожная карта по цифровизации мультимодального обмена информацией и документами вдоль Среднего коридора, финансовые механизмы Многостороннего доверительного фонда SPECA и др.
В мероприятии приняли участие представители государственного и частного секторов, компаний, работающих в сферах сельского хозяйства, торговли, финансов, транспорта и логистики, энергетики и других областей, а также представители академических кругов и эксперты.