• Խալաֆովն ու Գալուզինը քննարկել են քաղաքական երկխոսության խորացումը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հանդիպել է աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Խալաֆ Խալաֆովի հետ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով ՌԴ ԱԳՆ կայքի հաղորդագրությանը, կողմերն ընդգծել են Մոսկվայի և Բաքվի միջև կապերի հետագա ամրապնդման իրենց շահագրգռվածությունը՝ համաձայն Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի, որը ստորագրվել է երկու երկրների բարձրագույն ղեկավարների կողմից 2022 թվականի փետրվարի 22-ին:
Հանդիպմանը դիտարկվել են քաղաքական երկխոսության խորացման և առևտրատնտեսական համագործակցության խորացման հարցեր։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել Ադրբեջանում ռուսական մշակութային, հումանիտար և տեղեկատվական ներկայության գործնական ասպեկտներին։

09 Апреля 2025 - 09:15
Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин встретился с представителем президента Азербайджана по особым поручениям Халафом Халафовым, находящимся с рабочим визитом в Москве.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на сообщение на сайте МИД РФ, стороны подчеркнули заинтересованность в дальнейшем укреплении связей Москвы и Баку в русле подписанной высшими руководителями двух государств Декларации о союзническом взаимодействии между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой от 22 февраля 2022 года.
На встрече были рассмотрены вопросы углубления политического диалога, наращивания торгово-экономического сотрудничества. Отдельное внимание уделено практическим аспектам российского культурно-гуманитарного и информационного присутствия в Азербайджане.
Также стороны отметили важность совместной работы по обеспечению стабильности и безопасности на Южном Кавказе и в регионе Каспийского моря.