09 Ապրիլի 2025 - 08:57
Ապրիլի 8-ին շարունակվել է Հայաստանի քաղաքացի Ռուբեն Վարդանյանի գործի քննությունը, ով մեղադրվում է խոշտանգումների, վարձկանության, պատերազմի օրենքների ու սովորույթների խախտման, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման մեջ և Ադրբեջանի Հանրապետության Քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածներով։
ԱԶԵՐԹԱՋ-ի փոխանցմամբ՝ Բաքվի զինվորական դատարանում դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ տեղի ունեցած դատական նիստում մեղադրյալն ապահովվել է թարգմանիչով և իր ընտրած փաստաբանով:
Մեղադրյալ Ռուբեն Վարդանյանը և նրա փաստաբան Ավրահամ Բերմանը կրկին դիմել են դատարանին՝ նիստերի արձանագրություններին նորից ծանոթանալու խնդրանքով։ Նախագահող դատավոր Զեյնալ Աղաևն ասել է, որ իրենց համար պայմաններ կստեղծվեն դրանց կրկին ծանոթանալու համար։
Տուժող Վահիդ Ալիևը հայտնել է, որ վիրավորվել է հայկական բանակի կողմից իրականացված ռազմական սադրանքի ժամանակ գնդակոծության հետևանքով, տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել նաև իր մի քանի ընկերներ, ոմանք էլ զոհվել են։
Տուժող Անար Ջալալովը հայտնել է, որ վիրավորվել է հայկական զինված ուժերի կողմից ռազմական սադրանքի ժամանակ արձակված հրետանային արկի պայթյունի հետևանքով։ Նա նշել է, որ ինքը զորամասի շտաբի պետն է եղել և ասել. «Հակառակ կողմից հրետանային կրակ բացվեց, ինչի հետևանքով մեր զինծառայողներից եղան վիրավորներ և զոհեր»։

• Варданян хочет повторно ознакомиться с протоколами судебных заседаний
08 апреля был продолжен судебный процесс по рассмотрению уголовного дела в отношении гражданина Армении Рубена Варданяна, обвиняемого в пытках, наемничестве, нарушении законов и обычаев войны, терроризме, финансировании терроризма и по другим статьям Уголовного кодекса Азербайджана.
Обвиняемый Рубен Варданян и его адвокат Авраам Берман обратились к суду с просьбой повторно ознакомиться с протоколами судебных заседаний. Судья Зейнал Агаев сказал, что им будет вновь предоставлена возможность ознакомиться с протоколами.
Потерпевший Вахид Алиев сообщил, что был ранен в результате обстрела во время военной провокации армянской армии, несколько его боевых товарищей также получили различные ранения, а некоторые - погибли.
Потерпевший Анар Джалалов сообщил, что получил ранения в результате разрыва артиллерийского снаряда, выпущенного армянскими вооружёнными силами во время военной провокации. Он отметил, что был начальником штаба воинской части и рассказал: «С противоположной стороны велся артиллерийский огонь. В результате были раненые и погибшие среди наших военнослужащих».