• Սաբինա Ալիևա. Հայաստանի ականային տեռորը շարունակում է սպառնալ մարդկանց կյանքին
Հայաստանի շարունակվող ականային ահաբեկչության հետևանքով անմեղ մարդիկ կորցնում են իրենց կյանքն ու առողջությունը։ Ջաբրայիլում և Աղդամում ականների պայթյունի հետևանքով ծանր վիրավորվել են Ադրբեջանի չորս քաղաքացիներ, այդ թվում՝ երեխաներ։ Այս ողբերգությունը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ ականների վտանգը տարածաշրջանում դեռ պահպանվում է, և անմեղ մարդկանց կյանքը մշտապես վտանգի տակ է։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևայի հայտարարության մեջ՝ Ջաբրայիլի և Աղդամի շրջաններում ականային պատահարների ֆոնին։
«2020 թվականից ի վեր Հայաստանի կողմից տեղադրված ականների, ինչպես նաև չպայթած զինամթերքի պայթյունների հետևանքով զոհվել կամ վիրավորվել է 392 մարդ: Սա լուրջ խնդիր է, որն ազդում է մարդկանց ոչ միայն ֆիզիկական, այլև հոգեբանական և սոցիալական վիճակի վրա։
Օկուպացիայի ժամանակ մեր տարածքներում տեղադրված ականները լուրջ վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման համար։ Այս վտանգը կանխելու համար էական նշանակություն ունեն միջազգային համագործակցությունն ու օգնությունը։
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի կողմից ականներով աղտոտված տարածքներում հումանիտար իրավիճակին լրջորեն անդրադառնալը և միջազգային իրավունքի շրջանակներում Հայաստանին պատասխանատվության ենթարկելը մնում է որպես կարևոր պարտավորություն համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների համար: Ականների նպատակային տեղադրումը հանգեցնում է մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների և դժվարացնում է տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության վերականգնումը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

• Сабина Алиева: Минный террор Армении продолжает угрожать жизням людей
В результате продолжающегося минного террора Армении невинные люди теряют жизни и здоровье. Сегодня в результате взрывов мин в Джебраиле и Агдаме серьезно пострадали четыре гражданина Азербайджана, в том числе дети. Эта трагедия еще раз показывает, что минная опасность в регионе все еще сохраняется, и жизни невинных людей постоянно находятся под угрозой.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в обращении омбудсмена Азербайджана Сабины Алиевой на фоне минных инцидентов в Джебраильском и Агдамском районах.
«С 2020 года в результате взрывов мин, заложенных армянской стороной, а также неразорвавшихся боеприпасов, 392 человека погибли или получили ранения. Это серьезная проблема, которая влияет не только на физическое, но и на психологическое и социальное состояние людей.
Мины, заложенные на наших территориях в период оккупации, создают серьезную угрозу установлению прочного мира в регионе. Для предотвращения этой опасности крайне важно международное сотрудничество и помощь.
В то же время, серьезное рассмотрение гуманитарной ситуации на территориях, загрязненных минами Арменией, и привлечение ее к ответственности в рамках международного права остается важным обязательством перед соответствующими международными организациями. Целенаправленная установка мин приводит к серьезным нарушениям прав человека и затрудняет восстановление мира и безопасности в регионе», - говорится в обращении.