Մեր օրերում պատերազմներն ու արյունալի հակամարտությունները բավական լայն տարածում են ստանում աշխարհում։ Հիմա ինտերնետի դարաշրջանում, տեղեկատվության ազատ հասանելիության ժամանակաշրջանում, բոլորը գիտեն, տեսնում և կարող են հետևել ամեն ինչին։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է՝ Աղդերեի շրջանի Սուգովուշան ավանում կառուցված բնակելի համալիրի բացման արարողությանը իր ելույթի ժամանակ։
«Մենք տեսնում ենք, որ ամեն երկիր չէ, որ կարող է ապահովել իր շահերը, արդար շահերը, կամ պայքարել իր տարածքային ամբողջականության համար, բայց չի հասնում արդյունքի, կամ հասնում է փոքր ռազմական հաջողության, բայց չի կարողանում ամբողջական հաղթանակ տանել։ Այսինքն՝ եթե մենք ուղղակի նայենք ժամանակակից աշխարհում տեղի ունեցող բախումներին, հակամարտություններին, պատերազմներին, եթե նայենք նորագույն պատմության պատերազմներին, ես կարող եմ նույնիսկ ասել, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ոչ ոք չի հասել այնպիսի միանշանակ և լիակատար հաղթանակի, ինչպես Ադրբեջանը»,- նշել է պետության ղեկավարը։