• Խնդրել են խստագույն պատիժ սահմանել մեղադրյալ Վարդանյանի նկատմամբ
Մարտի 18-ին շարունակվել է Հայաստանի քաղաքացի Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված քրեական գործը, որը մեղադրվում է խոշտանգումների, վարձկանության, պատերազմի օրենքների ու սովորույթների խախտման, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման և Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածներով։
Ինչպես հայտնում է AzerTag-ը, Բաքվի ռազմական դատարանում՝ դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ, դատավորներ Անար Ռզաևի և Ջամալ Ռամազանովի (պահեստային դատավոր Գյունել Սամեդովա) կազմով անցկացված բաց դատական նիստում մեղադրյալին տրամադրվել է թարգմանիչ՝ իր խոսած լեզվով, այսինքն՝ ռուսերեն, ինչպես նաև դատապաշտպան։
Նիստի սկզբում Ռուբեն Վարդանյանի պաշտպան Ավրահամ Բերմանը դատարանին խնդրել է՝ հնարավորություն ընձեռել ծանոթանալու նիստերի արձանագրություններին և դրանց կից ձայնագրություններին։
Մեղադրող կողմը չի առարկել.
Դատավոր Զեյնալ Աղաևը բավարարել է միջնորդությունը՝ նշելով, որ մեղադրյալին և նրա պաշտպանին հնարավորություն կտրվի կրկին ծանոթանալ դատական արձանագրություններին:
Այնուհետև ցուցմունք են տվել գործով տուժողները:
Ռահիբ Ֆաթալիևը, Սախավեթ Ռաջաբովը, Ֆարիդ Մամեդովը, Սանան Միրզալիևը, Սամիր Մելիքովը, Ջեյհուն Խանքիշիևը, Ալեսկեր Ջաֆարովը, Սաֆա Մամեդովը, Ալիշ Շամիևը, Էլդար Հուսեյնովը, Էլվին Թաղիևը և մյուսները հայտարարել են, որ Հայաստանի կողմից օկուպացված Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքներում՝ Քելբեջարի և Խոջալուի շրջաններում զինվորական ծառայության ընթացքում նրանք տարբեր ծանրության վնասվածքներ են ստացել՝ հայկական ռազմական սադրանքի ժամանակ գնդակոծությունների և նռնակների պայթյունների հետևանքով։
Բոլոր տուժողները դատարանից խնդրել են խստագույն պատիժ սահմանել մեղադրյալ Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է ապրիլի 1-ին։