Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է ադրբեջանական ժողովրդին Նովրուզի տոնի առթիվ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով երկրի ղեկավարի պաշտոնական կայքին, Իլհամ Ալիևը բոլորին մաղթել է գարնանային տրամադրություն, քաջառողջություն և հաջողություն և հույս հայտնել, որ գալիք Նովրուզը բարգավաճում, երջանկություն և առատություն կբերի ադրբեջանական ժողովրդին։
«Մեր նախնիների սուրբ ժառանգությունը՝ Նովրուզ Բայրամը, մինչ օրս պահպանելով իմաստուն ադրբեջանական ժողովրդի կյանքի հարուստ փիլիսոփայությունն ու լավատեսական աշխարհայացքը, դարձել է ազգային և հոգևոր ժառանգորդության վառ օրինակ։ Ազգային այս մեծ տոնը բնության հանդեպ սիրո, հոգևոր մաքրության ու գեղեցկության, գթասրտության ու բարության տոն է։ Որպես համամարդկային բարձրագույն արժեքների կրող՝ այն արժանի տեղ է զբաղեցնում համաշխարհային մշակութային ժառանգության արժեքավոր նմուշների շարքում։
Որպես ազգային մտածողության բաղկացուցիչ մաս՝ Նովրուզ Բայրամը բացառիկ դեր է խաղացել մեր ավանդական արժեքների ձևավորման գործում։ Նովրուզի արարողությունները առանձնահատուկ տեղ են գրավում մեր յուրահատուկ հոգևոր գանձարանում, որի շնորհիվ մեր երկիրը հայտնի է որպես քաղաքակրթությունների խաչմերուկի հնագույն կենտրոններից մեկը։ Գարնան գալուստը մեր հայրենիքի բոլոր անկյուններում լայնորեն նշվում է ժողովրդական գունեղ տոներով՝ դարերի հիշողության մեջ իրենց հետքը թողած ավանդույթների համաձայն, ինչը պատմամշակութային ժառանգության հանդեպ մեր նվիրվածության վառ արտահայտությունն է։
Նովրուզ Բայրամը նպաստում է մարդկանց միջև շփումների խորացմանը, հասարակության մեջ անկեղծ հարաբերություններին և սերտորեն միավորում է մեզ ադրբեջանական գաղափարախոսության լույսի ներքո՝ ավելի ամրապնդելով մեր ազգային համերաշխությունը։ Մեր հայրենակիցները, ապրելով տոնի բերկրանքը օկուպացիայից ազատագրված մեր պապենական հողերում, միշտ խանդավառությամբ կկառուցեն ու կարարեն խաղաղության ու ապահովության պայմաններում՝ պարզ երկնքի տակ, իրենց նախնիների հողի վրա, ուր հավերժ վերադարձել են»,- ասված է շնորհավորական ուղերձում։